Yerli Üretim Uzun Menzilli Füzeler Geliyor

1
0
0
0
0
Tamamen Türkiye'de üretilecek olan uzun menzilli füzeler üzerine Roketsan ve Aselsan güçlerini birleştirerek çalışmalar yürütecek.
Daha önceden Çin menşeili CPMIEC isimli bir firma Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu uzun menzilli füzeler için 4 milyar dolar bedel olması beklenen ihaleye 3.4 milyar dolar teklif götürerek en uygun teklifi sunması üretimin %30'unun yerli olması şartını kabul etmesiyle uzun menzilli füzelerin üretimi için anlaşmaya varmıştı ancak o dönem İran'a ambargo uygulanırken anlaşmaya varılan şirketin İran'a füze satması NATO ve Amerika Birleşik Devletleri'nin uyarıları üzerine iptal edilmişti.

Uzun menzilli füzelerin bu olaydan sonra daha çok ses getirmesi üzerine İran 3000km menzilli füzelere sahip olmuştu. Özellikle uzak devletlerle yaşanacak olası bir gerginlikte önem arz eden bu uzun menzilli füzelerin Türkiye'de ihtiyaç duyulmasına rağmen sadece seçenek olarak NATO'nun gönderebileceği Patriotlar olması yeterli görünmüyordu.Bu durum üzerine Aselsan ve Roketsan güçlerini birleştirerek bu alanda çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. Daha önceden füze üretimiyle ilgili deneyimi olan Roketsan'ın ağırlıklı olarak çalışmalar yürüteceği uzun menzilli füzelerde radar sistemi Aselsan tarafından sağlanacak. Böylelikle iki firma güçlerini birleştirerek tamamen yerli üretim uzun menzilli füze ihtiyacını giderecek.

Ancak elbette uzun menzilli füzelerin üretimi pek de basit olmayacak. Ağırlıklı olarak radar tarafında destek verecek olan Aselsan ve üretimi üstlenecek Roketsan gerekli çalışmaların tamamlanmasının 5-10 yıl bir zaman alabileceğini belirtiyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0