• Anasayfa
  • Bilim
  • Yıldırımların Yerden Gökyüzüne Düşebildiği Kanıtlandı!!

Yıldırımların Yerden Gökyüzüne Düşebildiği Kanıtlandı!!

8
3
1
1
0
Bir gözlemci, kurduğu sistem ile birlikte son derece nadir rastlanan "ters yıldırım" olarak bilinen olayın gerçekleşmesini görüntüleyebildi.
Dünya atmosferine özel olmayan ve tüm gezegenlerde gerçekleşebilen, ancak Dünya'da çok daha farklı şekillerde gerçekleşen yıldırımlar, doğal hava olaylarından birisidir. Atmosferin durgun, sessiz ve sakin görünümünün tamamen bir yanılgıdan ibaret olduğunun kanıtı olan yıldırımlar, gökyüzünde bulunan bulutların yükleri sayesinde meydana gelirler. Bulutlar, içeriklerinden ötürü sahip oldukları negatif iyonları, yeryüzünde bulunan pozitif iyonlarla birleştirmek ve bu iyonların nötrlenmesini sağlamak için yıldırımları kullanırlar. Dünya'nın her bölgesinde görülebilen yıldırım düşmeleri, son derece zor incelenebilen ve çok çabuk oluşabilen olaylar olduklarından dolayı gizemini koruyan doğa olaylarından birisidir.
 

Bugüne kadar çoğu kişi tarafından sadece yukarıdan aşağı, yani bulutlardan yeryüzüne düştüğü görülebilen yıldırımların, yeryüzünden gökyüzüne doğru düşebildiği de kanıtlandı. Çok ender rastlanan bu olay, araştırmacı Aleksandr Smorgonskiy tarafından kayıt altına alınabildi ve böylece kanıtlanmış oldu. Şimdiye kadar çok ender rastlanması nedeniyle kaydedilememiş olan "ters yıldırım" adındaki bu olay, genelde paratoneri bulunan binalarda gerçekleşiyordu ancak yıldırımın çok hızlı gerçekleşmesi, bir kişiye göre ender gerçekleşmesi ve oldukça parlak olması onun gözlemlenebilmesini zorlaştırıyordu.

Yapılarından dolayı paratonerleri bulunmayan rüzgar türbinlerini inceleyen Aleksandr Smorgonskiy, bu dev yapılar sayesinde olayın gerçekleşmesini kaydedebildi. Şu an ters yıldırıma göre çok daha sık yaşanan yıldırım düşmesi olaylarını bile tam olarak açıklayamayan bilimin, ters yıldırım düşmesi olayları hakkında yapacak bir açıklaması yok. Bu olay hakkındaki bilinen şeylerden biris ters yıldırımın asla fırtına sırasında oluşmadığı, diğerisi ise ters yıldırım düşmesinin normal yıldırımdan çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği.Ters yıldırım olaylarının yakın bir bölgeye düşen ve tam olarak kendi yükünü bırakamayan iyonların yeniden yukarı çıkmasıyla oluştuğu tahmin ediliyor ancak bu tahmin, hiçbir bilimsel veriyle sağlamlaştırabilmiş değil.

Kaynak: IFLScience 
8
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
0