• Anasayfa
  • Bilim
  • Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Robot Savaşları: Şampiyon Robot Göktürk'ün Zaferini İzleyin!

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Robot Savaşları: Şampiyon Robot Göktürk'ün Zaferini İzleyin!

1
1
0
0
0
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Robot Savaşları: Şampiyon Robot Göktürk'ün Zaferini İzleyin!
Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen Yıldız Savaşları Robot Yarışması'nda öğrencilerin geliştirdiği robotlar kapıştı. Asotek ekibi tarafından üretilen Göktürk adlı robot rakibini dağıttı!
Google ve Massive Dynamics’in robotlarını unutun! Evet, bu haberimizin konusu da robotlar ama bu robotlar tamamen bize ait… “Ülkemizde de güzel şeyler oluyor” dedirtecek haberimiz Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Yıldız Savaşları’nı konu alıyor. “Yıldız Savaşları” dedik diye aklınıza “Star Wars” gelmesin. Buradaki “Yıldız” kelimesi üniversitenin adından geliyor ama mücadelenin konusu tamamen robotlar.

 Robot Savaşları Nasıl Gerçekleşiyor?

3 yıldır çeşitli okulların katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonda, ekipler tarafından üretilen robotlar birbirleriyle savaştırılıyor ve en güçlüsü ayakta kalarak yarışmayı kazanıyor. Mücadeleki amaç rakip robotu kullanılmaz hale getirmek ve kendi zaferini ilan etmek. Katılımcıların uzaktan kumanda ile yönettiği robotlar, 3 metre genişliğine 5 metre uzunluğunda kafeslerde kozlarını paylaşıyor ve 3 dakika boyunca birbirlerini kullanılmaz hale getirmeye çalışıyor. Mücadele sonuda her iki robot da ayakta kalırsa, jüri hasar durumuna bakarak kazanana karar veriyor.
 

 3 Yıldır ASOTEK Kazanıyor!

Bu yılki mücadele de büyük bir rekabete sahne oldu ve 18 robotun arasından sıyrılan “Göktürk” adlı robot birincilik mücadelesini kazandı. Robotun geliştiricisi ise 3 yıldır yarışmayı kazanan Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji. Yarışmayı ikincilikle bitiren robot Gelişim Üniversitesi tarafından geliştirilen “Müptezel” olurken, üçüncü sırada Enka Okulları’nın “Yıldırım” adlı robotu yer alıyor. Çetin bir robot savaşına sahne olan videoyu yukarıda bulabilir, ayrıntıları Yıldız Teknik Üniversite Robotik ve Otomasyon Kulübü’nün sitesinden öğrenebilirsiniz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0