• Anasayfa
  • Bilim
  • Yıllardır Gizemini Koruyan Ünlü Mona Lisa Portresinin Sırrı Büyük İhtimalle Ortaya Çıktı!

Yıllardır Gizemini Koruyan Ünlü Mona Lisa Portresinin Sırrı Büyük İhtimalle Ortaya Çıktı!

12
5
1
1
1
Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan Mona Lisa portresini 11 yıl boyunca inceleyen Pastal Cotte, portrenin gizemini büyük ölçüde çözdüğünü iddia etti.
Leonardo Da Vinci’nin 16. yüzyılda kavak bir pano üzerine yağlı boyayla hayat verdiği ‘Bu zamana kadar gülen en güzel kadın’ olarak bilinen Mona Lisa portresinin sırrı, yapılan bir çalışmayla büyük ihtimalle ortaya çıktı.

Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan portreyle ilgili 11 yıldır bir çalışma yapan Pascal Cotte’nin iddiasına göre tabloda başka bir kadın figürü bulunuyor. Cotte, Da Vinci’nin Mona Lisa çalışmasında daha önce kullanılan bir tuvali kullandığını iddia etti. Portrenin altında başka bir taslağın daha bulunduğunu söyleyen Cotte, "Daha yakın plandan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor" şeklinde konuştu. Tablonun gizemini çözmek için Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) adlı bir teknik geliştiren Cotte, bu teknik sayesinde kamera yardımıyla ışıkların yansımasını ölçerek resmin katmanları arasında neler olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Cotte, bu yöntem için "Katman Ayrıntılandırma Yöntemi ile tıpkı bir soğan gibi katmanlara ayırdığımız tablonun, yapılışındaki tüm aşamaları görebiliyoruz" ifadelerini kullandı.Fransız bilim insanı olan Cotte’nin açıklamalarının ardından Louvre Müzesi’nden hala bir açıklama gelmiş değil.

Geçtiğimiz aylarda, Lisa Gherardini olduğu iddia edilen tablodaki kişinin mezarının bulunması için bir DNA testi başvurusunda bulunulmuştu. Lisa Gherardini’nin Leonardo Da Vinci’ye 1503-06 yılları arasında modellik yaptığı iddia ediliyor.
12
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
5
1
1
1