• Anasayfa
  • Bilim
  • Zekamızı Seviyemizi Gösteren IQ, Neye Göre Ölçülür?!

Zekamızı Seviyemizi Gösteren IQ, Neye Göre Ölçülür?!

3
2
0
0
0
IQ testini ve IQ seviyesini hepimiz duymuşuzdur, ancak zeka seviyemizi gösteren bu testlerin nelere göre yapıldığını biliyor musunuz?
IQ seviyesi, insanlarda zeka seviyesini anlatmak için kullanılan bir tabirdir. Tüm insanların sahip olduğu bu seviye, birçok etkene göre insandan insana değişiklik gösterebiliyor ve sayılarla açıklanıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yaşayan insanların ortalama IQ seviyesi 90. Bu seviye ortalamanın çok altında. 100 IQ değerine sahip olan insanların %50'sini oluşturduğu gezegenimizde bu değerler, insanların zeka seviyesini ölçmekten ziyade onların akıllarının ne kadarlık bir bölümünün çalıştığını gösteriyor.

Bu nedenle IQ testi, çoğu insanın sandığı gibi sayılara tam olarak dayandırılamıyor. Bu duruma örnek verecek olursak 130 IQ seviyesine sahip 26 yaşındaki bir insan, 100 IQ seviyesine sahip 52 yaşındaki bir adamdan %30 daha zeki değil. Yaşa göre, cinsiyete göre, hatta uğraşlara göre değişkenlik gösteren IQ seviyesi, yükselmek için her seviyede artan bir efor istiyor. Yani IQ seviyesini 130'dan 131 yapmak için harcadığınız eforla IQ seviyenizi, aynı koşullarda 100'den 105'e getirebilirsiniz.IQ seviyesi birçok farklı şekilde ölçülebiliyor. Beyin fonksiyonlarınızın çalışması incelenerek, test çözerek, psikolojik tepkilerinize bakarak veya matematiksel hesaplar yapılarak ölçülebilen IQ seviyesi, çoğu bilim adamı tarafından "sorun başına düşen çözümleyici" olarak belirtilir. Yani bu nedenle IQ, beyninizin bir sorunla ne kadar hızlı, ne kadar doğru ilgilendiği değil, bu sorunu ne kadar detaylı kavrayabildiğidir. IQ seviyesi bu özelliğinden dolayı toplumda oldukça çok kişi tarafından kabul edilmiş "ne kadar çok biliyor, çok zeki olmalı" algısını da yanlış kılar. Bilinen bilgi sayısının zeka seviyesini arttırdığı kabul edilmiş olmasına rağmen bir konuda çok bilgisi olan kişiye direkt olarak "zeki" demek yanlıştır.

IQ seviyesi, bahsi geçen o konuda bilgili olan kişinin tüm bilgilerini karşısına çıkan soruna göre doğru bir şekilde kullanabilmesine göre derecelendirilir. Bu nedenle farklı bilgilerin bilinmesi, bizlere yeni algılama çeşitleri sunmasından dolayı zeka seviyemizi etkiler. Bu gibi konularla birlikte ölçülebilen IQ seviyesi, maalesef hiçbir zaman güvenilir bir bilgi verememiştir çünkü insanların her an sergiledikleri davranış, içinde oldukları ruh hali ve bulundukları ortam beynin çalışmasını etkiler.

Örneğin 100 öğrenci bir teste sokuluyor. Bu öğrencilerin hepsi farklı seviyelerde not alıyor. Ardından öğrenciler, 2 ay süren bir çalışma planına dahil ediliyor ve hepsinin sınav notu 100 oluyor. Bu örnekte karşılaştığımız sorunlar şunlardır; Öğrencilerin hepsi 100 alabilmek için 2 aya mı ihtiyaç duydu? Her öğrenci sınav günü en iyi performansa mı sahipti? Öğrencinin beyin yapısı bu sınav için ne kadar uygundu?Bu gibi cevapları asla tam olarak bilinemeyen nedenlerden dolayı birçok bilim adamı ve psikolog, kendince IQ testi üretmişlerdir. Gazetelerde gördüğümüz "2 yaşında olmasına rağmen 190 IQ'ya sahip!" başlıklı haberler, oldukça görecelidir. Şu an tek bilinen şey, çoğumuzun da okulda öğrenmiş olduğu gibi insanların farklı konularda farklı yetenekleri olmasıdır. Dolayısıyla bir insan matematiği çok iyi yapıyor, sosyal bilgilerden anlamıyorsa o kişiye "dahi" değil "matematik dehası" denebilir. Aynı şekilde tam tersi durumda "sosyal bilgiler dehası" olabilecek insanlar gibi.
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0