• Anasayfa
  • Bilim
  • Araştırmacılar FrogPhone İle Kurbağaları Gözlemleyebilecek

Kurbağaları Yakından İncelemek İçin Üretilen İlginç Cihaz: FrogPhone

17
3
2
1
0
Bilim insanları uzun zamandır çözmeye çalıştıkları bir sorunu nihayet çözdü. Artık laboratuvardan ayrılmadan Kurbağaların yaşam alanlarını incelemek mümkün. FrogPhone adlı bir gözlem cihazı, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Bilim insanları FrogPhone’dan faydalanarak kapsamlı bir alan hakkında bilgi toplayabilecekler. FrogPhone, yaklaşık 150 metrelik bir mesafeden bile kurbağaların çağrılarını kaydedebilecek. Bu da araştırmacılara ekosistemin sağlığı hakkında önemli bilgiler edinme fırsatı sunacak.  

FrogPhone ismi bazıları tarafından alay konusu haline getiriyor olsa da bilim insanları bu yeni teknolojinin çevre ile ilgili yapılan araştırmaları her açıdan daha verimli bir hale getireceği konusunda hemfikir.

Bilim insanları yeni veriler elde etmek için artık her seferinde seyahat etmek zorunda kalmayacak 

frogphone

FrogPhone gözlem cihazını konumlandırmak için bölgeye yapılan yalnızca bir ziyaret yeterli olacak. Ardından bilim insanları toplamak istedikleri bütün verileri laboratuvarda oturarak elde edebilecekler.

Ayrıca FrogPhone tasarımcıları cihaza su geçirmez bir kaplama geliştirdiler. Bu da cihazın, kurbağaların oldukça sık ziyaret ettiği su birikintilerinde bile bozulmadan yüzeyde kalmasını sağlıyor. Cihaza eklenecek yeni özellikler arasında; çok yönlü mikrofonlar ve diğer hayvanların çağrılarını da kaydedebilecek özellikler olduğu öne sürülüyor. Ekolojinin dengesini anlamak için cihazın sağlayacağı yeni bilgiler oldukça önem arz ediyor.  

Kurbağalar, bir ekosistemin ne kadar dengeli olduğuna dair çok önemli bilgiler sunuyor. Tasarlanan bu yeni gözlem cihazı sayesinde bilim insanları kurbağa popülasyonlarını daha büyük bir ölçekte ve daha kolay yöntemlerle inceleyebilecekler.

Cihazın oldukça güçlü bir bataryası ve güneş paneli bulunuyor

frogphone

Bu özelliklere ek olarak, cihazın dijital termal sensörleri bulunuyor. Bu termal sensörler, su ve hava sıcaklığı gibi çevre ile ilgili verileri otomatik ve eş zamanlı olarak kaydediyor. Ayrıca FrogPhone cihazının açık kaynak bir platforma sahip olması diğer araştırmacıların cihazı kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirmesine olanak sağlıyor.

Cihaz normal bir mobil telefon gibi çalışıyor. Gelen aramalar 3 saniye sonra otomatik olarak cevaplanıyor. Bu 3 saniye içinde de sıcaklık gibi çevreye dair bilgiler elde ediliyor ve bataryanın şarj durumu kontrol ediliyor. Çevreye dair kaydedilen bütün veriler arayıcının telefonuna mesaj olarak iletiliyor.  

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/frogphone-remotely-survey-frog-habitats
17
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
3
2
1
0