• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Hücreleri Dahi Dinleyebilen Lazer Ürettiler!

Bilim İnsanları, Hücreleri Dahi Dinleyebilen Lazer Ürettiler!

1
0
0
0
0
İsrail'de yapılan bir çalışmada; su, ses ve ışık dalgaları izlenerek ortak bir çalışma yapıldı. Sonucunda ortaya çıkan lazer temelli teknoloji, sensör sistemiyle hücreleri dahi dinleyebilecek.

Technion araştırmacıları, ürettikleri lazer ile bir ilke imza attılar. Işık, su ve ses dalgalarının etkileşimi ile çalışan bu yeni lazer teknolojisi; ilerleyen zamanlarda ufak sensörlerle birleştirilerek sağlık uygulamalarından, bilimsel amaçlı hücre izlemelerine (ve duyulmalarına) dek kullanılabilir. Şimdilik sadece bilim insanları için küçük bir araştırma alanı olmanın ötesinde olmayan çalışma, İsrail Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinden Shmuel Kaminski, Leopoldo Martin ve Shai Maayani tarafından, Prof. Dr. Tal Carmon’un gözetiminde yürütüldü. Birbiri ile alakasız olduğu düşünülen bu iki fizik alanının birleşmesi, ortaya çığır açabilecek bir teknoloji çıkardı.

Prof. Carmon ve ekibi, ilk defa sıvı bir cihaz içindeki su dalgası salınımlarının lazer ışınımı oluşturabileceğini gösterdi. Carmon, esas amaçlarının çıkan bu sonucu araştırmak olmadığını fakat deney sırasında bu gelişme ile karşılaştıklarını ifade etti. Araştırmacılar fiber optik ışık ve damlacık yüzeyindeki minik titreşimler arasındaki etkileşiminin bir ses yankısı gibi olduğunu keşfettiler. Bu tıpkı tek bir çığlığı birkaç defa duymaya benziyor. Yankıyı arttırmak için bilim insanları, ışık ve damla etkileşimini körükleyecek sıvılar kullandılar.

Şu anki lazer teknolojisinde kullanılan birçok maddenin bir damla sudan daha sert olduğu biliniyor. Bu durum da lazer üzerindeki kontrolü arttırıyor ve kapasitesini geliştirmenin yollarını açıyor.

Kaynak : http://phys.org/news/2016-11-water-wave-laser.html
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0