• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, Genetik Modifikasyon İçin Kısıtlama İstiyor

Bilim İnsanları, İnsan Geni Modifikasyonu İçin Kısıtlama Talep Ediyor

19
8
3
0
0
Bilim insanları, insan genetiği üzerine yapılan çalışmaların uluslararası düzeyde kısıtlanması için düzenleme talep ediyor.

Çinli genetikçi He Jiankui'nin dünyaya tüp bebek tedavisinde genetiği değiştirilmiş insan embriyoları kullandığını açıklayalı birkaç ay oldu. Bilim camiasının her köşesinden sert bir şekilde eleştirilen çalışması nedeniyle gözaltına alındı ve dava sonuçlanınca ölüm cezasına bile maruz kalabilir.

Bir grup genetik araştırmacısı, insan genetiği modifikasyonu konusunda daha katı düzenlemeler talep ediyor. İnsanlarda gen modifikasyonunun potansiyel tıbbi ve etik riskleri hakkında daha fazla şey öğrenilinceye kadar böyle bir çalışmayı önlemek için bir anlaşma yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

Dünyanın dört bir yanından 18 bilim insanı içeren grup, “İnsan gen hattı düzenlemesinin tüm klinik kullanımları - yani genetik olarak değiştirilmiş çocukları yapmak için kalıtsal DNA'yı (sperm, yumurta veya embriyolarda) değiştirmek için küresel bir yasa çağrısında bulunuyoruz. “Küresel yasa” derken, kalıcı bir yasak anlamında değil. Aksine, ulusların kendi kararlarını alma hakkını saklı tutarken, belirli koşullar yerine getirilmediği sürece gen modifikasyonunun kullanılmasını onaylamamaya gönüllü olarak bağlı oldukları uluslararası bir çerçevenin kurulmasını istiyoruz. Bireyler için ve insan türleri için uzun vadeli biyolojik sonuçları yeterince anlaşılmadığı sürece, genetik modifikasyonun hiçbir klinik uygulaması göz önüne alınmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Genetik bilimi tarihinde ilginç bir noktaya ulaştık. Araştırmacılar artık genetik olarak insan embriyolarını düzenleyebilecek araçlara ve bilgiye sahipler, ancak bunu yapmak öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir.

Kaynak : https://bgr.com/2019/03/16/genetic-modification-moratorium-research/
19
8
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
8
3
0
0