• Anasayfa
  • Uzay
  • Nötron Yıldızlarının Boyutları Büyük Oranda Belirlendi

Bilim İnsanları, Nötron Yıldızlarının Boyutlarıyla İlgili Oldukça Önemli Yeni Bilgiler Elde Etti

22
5
1
0
0
Nötron yıldızları, asrofizikçilerin en çok ilgi duydukları konulardan biri ancak boyutları genel olarak çok küçük olduğu için onları gözlemleyebilmek son derece zor.

Nötron yıldızları, en basit anlamıyla süpernova patlamalarından sonra arta kalan maddelerin içe çökmesi sonucu oluşan yıldızlara verilen isim. İçinde çok az sayısa proton ve elektron olsa da büyük oranda nötrondan oluşan bu yıldızlar, bilinen en küçük ve en yoğun yıldızlar olma özelliğine sahipler.

Nötron yıldızlarının boyutu ile ilgili şimdiye kadar pek çok araştırma gerçekleştirildi ancak net bir hesaplama yapmak mümkün değildi. Genel tahmin ise 8 - 16 km arası büyüklükte oldukları yönündeydi. Ancak Frankfurt Goethe Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği bir çalışmada bilim insanları en ufak nötron yıldızlarının 1,5 km'ye kadar düşen boyutlarda olabileceğini keşfetti.

Ufak boyutlarına rağmen nötron yıldızları çok yoğun oluşumlar. Her biri Güneş'in kütlesinin ufacık bir küreye sıkıştırılmış hali kadar yoğun ve bu da büyük bir enerji ile dolu oldukları anlamına geliyor.

Nötron yıldızlarına dair her bilgi, nükleer fizik araştırmaları için oldukça kritik ve elde edilen veriler sayesinde nükleer yoğunlukta maddelerin temel davranışlarının daha rahat tespit edileceği düşünülüyor. 2017 senesinde aynı ekip bir başka araştırmada nükleer yıldızların kütleleri ile ilgili veriler elde etmeye çalıştı ve sonuçlar pozitif olunca aynı yöntemi kullanarak bu kez de boyutu araştırmaya başladılar.

Teorik fizikte kullanılan pek çok istatiksel ve deneysel yolu kullanarak iki milyardan fazla teorik model elde eden araştırma ekibi, aynı şekilde bilimsel ve istatiksel bir eleme yöntemiyle sonuçları sınırlandırmayı başardı.

Kaynak : https://phys.org/news/2018-06-physicists-limits-size-neutron-stars.html
22
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
5
1
0
0