• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bilim Kurulu: 'Telefonları Kaplayın, İş Yerinde Önlük Giyin'

Bilim Kurulu Uyardı: 'Telefonları Kaplayın, İş Yerinde Önlük Giyin'

5
4
2
0
0
Koronavirüs vaka sayılarının azalmasıyla birlikte normalleşme çalışmaları başladı. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, uyulması gereken kurallarla ilgili rapor hazırladı.

Covid-19 salgınında vaka sayılarının azalmasıyla birlikte normalleşme çalışmaları da başlatıldı. Önümüzdeki günlerde halka açık olan alanların, ortak kullanım alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu daha çok önem kazanacak.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu normalleşme sürecinde uyulması gereken kurallarla ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde:

- Elle sık dokunulan yüzeyler daha çok temizlenmeli. Yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme ya da paspaslama tercih edilmeli. Toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılmalı. Temizlik, temiz alandan kirli alana doğru yapılmalı. Temizlikte oluşan atıklar evsel atık olarak toplanmalı.

- Yerlerin, yolların, caddelerin, sokakların ile açık havanın dezenfeksiyonunun hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını engellemede rolü yoktur. Bu sebeple bu tür alanların su ve deterjanla temizliği yeterli olacaktır.

- Dezenfektan tünelleri gibi insan üzerine kimyasalların püskürtülmesi şeklinde yapılan uygulamalar hastalıkların bulaşmasını önlemez. Ayrıca bu kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde başta astım atakları, alerjik deri reaksiyonları olmak üzere sağlık problemleri gelişebilir.

- Dokunmatik ekranlar, klavyeler, bilgisayar ekranları, tabletler önce nemli bezle silinerek temizlenmeli. Dezenfeksiyon için kaliteli dezenfektanlar kullanılmalı.

- Umumi tuvaletlerin temizliği sık yapılmalı. Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla silinebilir veya makineler ile yıkanabilir, sıcak buhar da uygulanabilir. Tekstil ürünler normal deterjanlar ile 60-90 derecede yıkanmalı. Tekstil ürünler silkelenmemeli.

- Toplu ulaşım araçları günde en az 8 saatte bir ve gün sonunda olmak üzere deterjanlı suyla temizlenmeli.

- Rutin çevre temizliği yapan personel, iş forması ve ihtiyaç oldukça iş eldiveni ile çalışmalı. Kirli eldivenli ellerle diğer yerlere dokunulmamalı. İş forması kirlendikçe ve günlük olarak yıkanmalı. Yoğun kirlenme olabilecek işlemlerde iş forması üzerine önlük giyilmeli.

- Evcil hayvanlar dışarıdaki diğer hayvanlarla temas etmemeli ve parklara götürülmemeli. Covid-19 hastalığı taşıyan kişiler, hayvanlarını başka bir eve götürmeli. Ancak böyle bir imkan yoksa kişi hayvanını korumak için maske kullanmalı. Evcil hayvanda hastalık belirtisi varsa Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde test yaptırmalı. Test sonucu pozitif çıkarsa 14 gün evde izole etmeli.

Kaynak : https://www.iha.com.tr/haber-telefonlari-kaplayin-is-yerinde-onluk-giyin-843049/
5
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
4
2
0
0