Bilim Kurulu Üyesi’nden Önlem Uyarısı: Vaka Sayısı 1.500’e Tırmanabilir

19
18
4
3
2
Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan Toplum Bilimleri Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, önlem alınmaması durumunda günlük vaka sayısının 1.500’e doğru tırmanabileceğini ifade etti.

Koronavirüs pandemisinin başlamasının ardından pek çok önlem alınmış, bazı bölgelerde karantina uygulanmıştı. Ayrıca dönemsel olarak sokağa çıkma yasakları da hayatımızın bir parçası olmuştu.

Günlük vaka sayılarının düşmesiyle birlikte normalleşme sürecine geçilmişti. Son dönemde sahil beldelerinden gelen görüntüler ve açıklanan yüksek rakamlar ise insanların dikkatini çekmişti. Konuyla ilgili bir açıklama da Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan’dan geldi.

Rakamlar 1.500’e tırmanabilir

istanbul sokağa çıkma yasağı

İlhan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde oldu. 

"Vaka artış eylemi yüzde 8-9 gibi gidiyor. Dünkü rakamlar artış yüzdesi açısından bir önceki güne göre daha iyi; ama yüzde 8-9 olarak bakarsak ve bunun önünü alamazsak rakamlar 1.500'e doğru tırmanır"

Tatil beldelerinde kurallara uyulmadığına dikkat çeken İlhan, virüsün denizde de bulaşabildiğini ifade etti. Virüsün denizde de bulaşabildiğini söyleyen profesör, “Denizde insanlar suya girdiği için öksürük, aksırık çok oluyor. Bu sırada eğer fiziksel mesafeye uyulmazsa bir koronavirüs hastası suyun içindeyse ve öksürürse diğer kişilere bulaş olabilir. Kumsalda insanlar denizden çıkıyor ve fiziksel mesafeye uymadan oturuyorlar. Deniz, kumsal; çok farklı yerlerden insanların bir araya geldiği yerler. 

İstanbul'dan, Ankara'dan, belki de salgının daha yoğun olduğu yerden insanlar orada bulunuyor. Oralarda bir başka risk daha var. Soyunma kabinleri, duşlar ve tuvaletler dar alanlar ve hızlı insan giriş- çıkışının olduğu yerler. Bu hızlı sirkülasyon olan yerlerde havalandırma ve dezenfeksiyon yeterli yapılmazsa yine buralardan da koronavirüs bulaşımının yüksek olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

İşletmeler kurallara uymuyor, denetimler yapılmıyor

sahiller

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, işletmelerin bir kısmının kurallara uymadığını, halk plajlarında yeterince denetim yapılmadığını ifade etti. Sıcaklıkların ve suyun etkisi olmadığını söyleyen profesör, “'Plajda koronavirüs bulaşmaz, suda koronavirüs bulaşmaz' diye bir şey yok. Eğer sıcaklık koronavirüsü etkileseydi, şu an kuzey yarımküre koronavirüsten kırılıyor. Avrupa'da vaka sayısı artmış durumda. Yunanistan, biz de yükseliş trendindeyiz. İran, Hindistan, Afganistan; her yerde koronavirüs var, bu yüzden sıcaklığa, denize güvenmemek gerekiyor. 

Vatandaşımız şunu yapmalı; plaja, denize gitmeye niyet etti ya çok erken saatte gitsin ya da çok geç saatte gitsin. Ya da baktı plaja gitmeye niyet etti, çok kalabalıksa geri dönsün. Çünkü bir gün yüzmemek koronavirüs hastası olmaya çok daha rahatlıkla tercih edilebilecek bir durum aslında” dedi.

Vaka sayısı dokuz gündür ilerliyor

sokağa çıkma yasağı

"9 günün son 2 gününde 1000'in üzerinde devam ediyoruz. Şu an 1000'in üzerinde devam edecek gibi görünüyor. Bu rakamlar yükselerek gidiyor. Bugün tanı alanlar hemen bugün koronavirüse temas edenler değil. Geçen hafta tam bayramın başladığı gün denizde olanlar, sahilde olanlar, bayramlaşma kurallarına uymayanlar aslında kabaca baktığımızda. 

Geçtiğimiz birkaç gün içinde de bu şekilde tanı alanlar oldu. Önümüzdeki birkaç gün içinde de bu aktiviteleri gerçekleştirenlerden de tanı alanlar olacaktır. Kumsalda da olsa memleketinde caddede yürüyüşte yapıyor olsa fiziksel mesafe, maske ve hijyen kuralına uymak gerek. Eğer bunlara uymazsak bu artış eylemi yüzde 8-9 gibi gidiyor. Dünkü rakamlar, artış yüzdesi açısından bir önceki güne göre daha; ama yüzde 8-9 olarak bakarsak ve bunun önümü alamazsak rakamlar 1.500'e doğru tırmanır. 

Sonra yine aşağı doğru yönelebilir vatandaşların davranışları ile. Bir yerlerin kapatılmasını istemiyorsak hepimizin kişisel koruyucu önlemlere uymamız gerekiyor. Türkiye'de her 20 vakadan 1'i ağır vaka. Vefatların da ağır hastanın olduğunu düşündüğümüzde, her gün 15-20 kişiyi kaybettiğimizi düşündüğümüzde ağır hasta olanların da vefat riskinin olduğunu söyleyebiliriz."

Virüs yalnızca büyükleri etkilemiyor

koronavirüs

İlhan ayrıca virüsün yalnızca büyükleri etkilemediğini de belirterek çeşitli vakalardan örnekler verdi. Ardından da “Tüm bunları düşünerek vatandaşlarımızın hem kendilerini hem de sevdiklerini korumak için kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Tatil beldesine, memleketine gidenlerin de başka bir ilden geldikleri için kendilerini karantinaya almaları gerekiyor. Şimdi dönüşler başladı. 

Dönüşte de vatandaşlarımız oralardaki virüsü enfekte olarak getirecekler. Dönüşte de kişilerin kendilerini en az 7 gün karantina almaları gerekiyor. Bu tabi çalışma koşulları nedeniyle pek mümkün olmayabilir; ama en azından fiziksel mesafe, maske ve hijyene çok dikkat etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202008091042618092-bilim-kurulu-uyesi-ilhan-onunu-alamazsak-gunluk-vaka-sayilari-1500e-dogru-tirmanir/
19
18
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
19
18
4
3
2