BİM'den Sahte Apple Ürünleri Konusunda Açıklama Geldi

454
83
54
52
17
BİM'den Sahte Apple Ürünleri Konusunda Açıklama Geldi
Mağazalarında sahte Apple ürünleri sattığı iddiası ile satışlarının durdurulması istenen BİM, konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak iddiaları reddetti.

Geçtiğimiz gün yaşanan skandal olayda BİM’in mağazalarında uygun fiyata sattığı Apple ürünlerinin sahte olduğu iddia edilmiş ve Apple, BİM’e gönderdiği ihtarname ile söz konusu Apple ürünlerinin satışının durdurulmasını talep etmişti. Satışa sunduğu ürünlerin orijinal Apple ürünleri olduğunu iddia eden BİM, konu ile ilgili bir açıklama yayınladı:

‘’Bazı yayın kuruluşlarında BİM'de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları'nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.’’

454
83
54
52
17
Emoji İle Tepki Ver
454
83
54
52
17