• Anasayfa
  • İnternet
  • BİMER, ‘Hadi Baba’ İsimli Kamu Spotunu Yapılan Şikayetle Kaldırdı

BİMER, ‘Hadi Baba’ İsimli Kamu Spotunu Yapılan Şikayetle Kaldırdı

2
0
0
0
0
BİMER, ‘Hadi Baba’ İsimli Kamu Spotunu Yapılan Şikayetle Kaldırdı
Batmanlı bir doktorun BİMER’e şikayette bulunduğu ‘Hadi Baba’ isimli kamu spotu, alınan kararla yayından kaldırıldı.

Batman’da doktorluk yapan dahiliye uzmanı Mehmet Fırat’ın nefes darlığı çeken babaların çocukları tarafından zorla dansa ya da spora çağrılmasını sakıncalı bulduğu ‘Hadi Baba’ isimli kamu spotu, BİMER’e yaptığı şikayet sonrası kaldırıldı. Yaptığı şikayetin sebebini detaylı bir şekilde BİMER’e gönderen Dr. Fırat, ''Kalp ve akciğer hastalarının en önemli belirtisi, nefes darlığıdır. Birçok kalp hastasında nefes darlığı, kriz belirtisi veya kalp damar daralmasının belirtisidir. Bu durumda yapılacak ilk iş mutlak istirahat ve en küçük harekete bile zorlamamaktır. Yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal' nefes darlığını ayıramayan birinin, yakınını efora teşviki cinayet ile eşdeğerdir. Bu ayırımı yapması mümkün olmayan bir toplulukta bu reklamın çok ciddi bir zarar içerdiğini belirterek reklamın kaldırılmasını istiyorum' ifadelerini kullanmış. 

BİMER, Dr. Fırat’ın gönderdiği yazıyı değerlendirmeye alarak kamu spotunun yayından kaldırılmasına karar verdi. Sağlık İletişimi Dairesi Başkanlığı’nca doktorun dilekçesine verilen yanıtta şu ifadeler yer aldı:

''Toplum sağlığına verdiğiniz önemle birlikte görüş ve önerilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. ‘Hadi Baba’ adlı kamu spotu Babalar Günü hassasiyeti ile hazırlanmıştır. Kamu spotunda, sigara kullanımı nedeniyle sağlığını kaybeden babalar ile değil, sağlıklı babaları ile birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen çocukların isteklerine yer verilmiştir. Sadece sigara içmesinden kaynaklı nefes darlığı yaşayan babanın çocuğunun hareketlerine yetişememesine ve babasıyla birlikte sağlıklı zaman geçirmek isteyen bir gencin isteğine vurgu yapılmıştır. Başvurunuzdaki değerli tespitleriniz bizim için önemlidir. Kamu spotu, sizlerden gelen değerlendirmeler sonucu 15 Aralık’tan itibaren yayından kaldırılacaktır.''

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0