• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bir Adam, 760 Bin TL’lik ‘Sanat Eseri’ Muzu Yedi

Bir Adam, 760 Bin TL’lik ‘Sanat Eseri’ Muzu Yedi

256
18
9
9
8
Performans sanatçısı David Datuno, Florida'daki Art Basel Miami 2019'da duvara koli bandıyla yapıştırılan ve değeri 760 bin TL olan bir muzu yedi. Bu anları Instagram hesabından yayınlayan Datuno, muzun oldukça lezzetli olduğunu belirtti.

Sanat meraklıları için ABD’nin Florida eyaletinde düzenlenen Art Basel Miami 2019 sergisinde, pek çok kişi için oldukça absürt sayılabilecek bir olay yaşandı. Sanat galerisinde ‘Comedian’ (Komedyen) adı verilen duvara bantlanmış bir muz çalışması, yaklaşık 100 bin İngiliz sterlininden alıcı bulmasının ardından bir adam tarafından yendi.

Serginin ikinci gününde yaşanan bu olayda performans sanatçısı David Datuno, bir servet değerinde olan muzu oldukça rahat bir şekilde duvardan alarak kameraların önünde yedi. Muzu yediği anları Instagram hesabı üzerinden paylaşan Datuno, kişisel hesabından yaptığı açıklamalarda “Bu, ‘Aç Sanatçı’ performansım. Maurizio Cattelan’ın sanat eserlerini seviyorum ve bu montaja da bayıldım. Gerçekten çok lezzetliydi :)” dedi.

Yenilen muzun yerine bir başka muz koyuldu:

()

David Datuno’nun yaptığı bu çılgınlıktan sonra sanat galerisinin yetkilileri, anlık bir öfke gösterseler de her şeyin yolunda olduğunu söylediler. Yapıtın herhangi bir şekilde tahrip edilmediğini belirten yetkililer, muzun yalnızca bir fikir olduğuna dikkat çekerek muzu bir diğeri ile değiştirdiler. Yaşanan bu durum eseri satın alan kişi için de herhangi bir problem yaratmadı.

Galeri yöneticisi Lucien Terras, her ne kadar Datuna’nın eseri mahvetmediğini ve muzun sadece bir fikir olduğunu belirtse de önlem amaçlı olarak muz çalışmasının bulunduğu duvara bir güvenlik görevlisi yerleştirildi.

İtalyan sanatçının ‘Altın Klozet’ isimli eseri de çalınmıştı:

Altın Klozet

İtalyan sanatçı Cattelan, sıradan bir muzun koli bandıyla duvara yapıştırılmasından oluşan sanat eserinden toplamda üç adet üretmişti. Sergi boyunca üç eseri de satılan Cattelan, geçtiğimiz eylül ayında ‘Amerika’ adını verdiği, 18 ayar altın kaplamalı bir klozet çalışması yapmıştı.

‘Altın Klozet’ isimli bu eser ise Winston Churchill’in doğum yeri olan İngiltere’deki Blenheim Sarayı’ndaki bir sanat galerisinde sergilenirken çalınmıştı.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/banana-art-eat-maurizio-cattelan-sale-price-auction-a9237681.html
256
18
9
9
8
Emoji İle Tepki Ver
256
18
9
9
8