Bir Adam, Boynunu Çıtlattıktan Sonra Felç Oldu

108
20
3
3
1
Amerika'nın Oklahoma eyaletinde yaşanan olayda, bir adam boynunu çıtlatırken omur arterlerini yırttı. Felç geçiren adam tedavi altına alındı.

Amerika'nın Oklahoma eyaletinde yaşayan 28 yaşındaki Josh Hader, boynunu çıtlattıktan sonra felç geçirdi. Vertebral arter olarak adlandırılan damarlarında yırtılma meydana gelen talihsiz adam, yaşadığı olayı korku içinde anlattı. Boynunu çıtlattıktan sonra vücudunun sol tarafının uyuşmaya başladığını ifade eden Hader, ayağa kalktığını ve buzdolabına yöneldiğini, bundan sonrasını ise hatırlamadığını belirtti.

O esnada yanında bulunan Hader'ın kayınpederi, sağlık ekiplerine haber verdi. Hastaneye kaldırılan genç adamın, vertebral arter olarak adlandırılan ve beyin sapını besleyen damarlarını yırttığı belirlendi. Gerekli müdahaleleri yapan doktorlar, Hader'ın hayatını kurtardılar. Ancak boynunu çıtlattıktan sonra felç geçiren Hader'ın tam olarak iyileştiği söylenilemez. Boyunda gerçekleşen hasardan dolayı gözüne bağlı olan bir kası hasar gören Hader'ın görme yetisinde bozulmalar var. Hatta Hader, bu durum düzelene kadar göz bandı kullanmak zorunda. Bunun haricinde Hader, hala yürümekte zorlanıyor ve bu yüzden de yürüteç kullanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hader'ın doktorları, bu hareketin çokça yapılan bir durum olduğunu ancak bunun çok tehlikeli olduğunu ifade ettiler. Doktorlar, bu tarz durumların ölümcül olabileceğini, insanların boyunlarını çıtlatmak için bükmemeleri gerektiğini, boynun her büküldüğünde kırılma ihtimalinin olduğunu ve bunun yerine sadece bir tarafa çevirebileceklerini açıkladılar. Üstelik Hader'ın yaşadığı bu durumun ilk kez olmadığını daha önce 700 farklı daha vakada daha bu tarz boyun kırılmalarının ve omur arterlerinin hasar gördüğü duruma rast gelindiğini söyleyen doktorlar, bu noktada dikkatli olunması gerektiğini ifade ettiler.

Kaynak : https://gizmodo.com/a-28-year-old-man-cracked-his-neck-and-gave-himself-a-s-1834482725
108
20
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
108
20
3
3
1