Bilim İnsanları, İlk Kez Bir Asteroitte Yaşamın Köklerine Dair Kanıtlar Buldu

75
23
5
4
3
JAXA'nın bir göktaşından getirdiği numuneleri inceleyen bilim insanları, göktaşında yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan su ve organik moleküller keşfettiler.

Geçtiğimiz yıllarda önemli bir uzay görevi gerçekleştiren Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Hayabusa adlı uzay görevinde Itokawa adlı göktaşından örnek almak üzere uzaya bir araç fırlatmış ve toplanan örnekleri Dünya’ya geri getirmişti. Şimdi ise bilim insanları, Itokawa’dan toplanan numuneleri laboratuvarlarda incelemek ile meşguller.

Perşembe günü (dün), Scientific Reports’ta yeni bir makale makale yayınlayan Londra Üniversitesi’ne bağlı Royal Holloway’den bilim insanları, son derece önemli bir keşif gerçekleştirdiklerini açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre bilim insanları, asteroitten getirilen numunelerde hem su hem de organik moleküller tespit ettiler.

Bilim insanları artık Dünya dışı yaşam arayışlarında S tipi asteroitlere daha fazla dikkat edecekler

su molekülü

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre Itokawa, oluştuğu günden bu yana bir kez parçalanıp yeniden bir araya geldi. Çalışmanın ortak yazarı yerbilimci Queenie Chan, keşif ile ilgili yaptığı açıklamada bulguların bir asteroidin karmaşık geçmişindeki ayrıntıları sunduğunu ve yaşamı boyunca geçirdiği evrimin Dünya’nınki ile benzerliğinin heyecan verici olduğunu ifade etti.

Itokawa’da yaşamın ortak bileşimleri olan su ve organik moleküller keşfedilmiş olması, bilim insanlarının Dünya dışı yaşam arayışındaki odaklarını güncellemelerine neden olabilir. Yaşamın izlerini bulmak için daha çok karbon açısından zengin C tipi asteroitlere odaklanan bilim insanları, bu keşifin ardından Itokawa gibi şu ana kadar gözardı edilen S tipi göktaşlarına daha fazla odaklanabilirler.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/water-organic-materials-surface-asteroid
75
23
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
75
23
5
4
3