Bir Dizüstü Bilgisayarla 30 Otomobil Çaldılar

1
0
0
0
0
Houston yerel polisinin yaptığı açıklamaya göre hırsızlar, yalnızca bir dizüstü bilgisayar kullanarak 30 aracı çaldılar.

Teknoloji ilerledikçe otomobil hırsızlıklarının tarzı da değişik bir form almaya başladı. Daha önceleri levye ya da tornavida kullanılarak yapılan hırsızlıklar, dijital çağla birlikte yalnızca dizüstü bilgisayarla dahi yapılabiliyor. ABC13’ün aktardığı bilgiye göre Houston’da iki kişi, dizüstü bilgisayar kullanarak 30 adet Jeep ve Dodge aracı çalmışlar. Güvenlik kameralarındaki görüntülere ulaşan yerel polis, daha sonra bu iki suçluyu yeni bir hırsızlık yaptıkları esnada yakalamış.

emniyetinden bir sözcünün aktardığına göre hırsızlar, dizüstü bilgisayarın içinde araçları kandıran anahtarların bulunduğu bir kod listesindeki veri tabanını kullanıyorlarmış. Veri tabanına ulaşan hırsızlar, aracın çeşitli noktalarında görülebilen araç kimlik numarasını alıp daha sonra sahte anahtarlar üretmişler -daha doğrusu böyle olabileceği söyleniyor-.

Otomobil üreticileri her ne kadar güvenlik konusunda ekstra çaba sarf ediyorlar olsalar da günümüzün en popüler elektrikli otomobil üretici şirketi Tesla’nın dahi araçları hacklenebiliyor. Bakalım şirketlerden bu konuyla ilgili daha farklı çözümler görecek miyiz.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0