• Anasayfa
  • Bilim
  • İnsan Beyninde 'Silme' İşlevi Nasıl Gerçekleşir?

İnsan Beyninde 'Silme' İşlevi Nasıl Gerçekleşir?

0
0
0
0
0
Bunları yapınca beyniniz yeni kurulmuş bir bilgisayar gibi hızlı ve verimli çalışıyor.

Yeni bir beceri mi kazanmak istiyorsunuz? Muhtemelen “Pratik yapmak mükemmelleştirir” cümlesini duymuşsunuzdur. Ne kadar klişe bir söz de olsa çok doğru! Ne kadar çok piyano çalarsanız veya ne kadar çok yabancı dilde konuşma imkanınız olursa o kadar iyi konuşursunuz, beyin hücreleriniz arasındaki bağ artar. Fakat son dönemlerde bilim insanları beyin hücreleri arasında bağ kurmanın sadece pratikle olmadığını keşfetti. Önemli noktalardan birinin beyin hücrelerinde gereksiz dolan yerleri silinmesi olduğunu anladılar.

Beyniniz Bahçe Gibidir

Beyninizin bir bahçe olduğunu düşünün. Hücreler ağaç, yeni öğrendiğiniz şeyler de meyve olsun. Her gün birçok gereksiz bilgiye maruz kalıyoruz. Bunlar zihnimizi işgal ediyor ve kapasitesini kısıtlıyor. Peki bu gereksiz, meyve vermeyen çalılıkları nasıl temizleyeceğiz? Üzülmeyin, beyninizin bahçıvanları da var. Yalnızca bunları çalıştırmayı öğrenin yeter!

Herşeyin Başı Uyku

Beyniniz uyuduğunuzda kendi kendini temizliyor. Uyuyup uyandığınız her seferde yeni bilgiler için %60 oranında boş yer yaratıyor. Bu yüzden uyandığımızda daha dinç hissediyoruz ve beynimiz daha hızlı çalışıyor. 10 veya 20 dakikalık kestirmeler bile beyninizi boşaltıyor. Bu nedenle uykuya daha çok önem vermeliyiz.

Zihninin Farkına Var

Alında beyniniz üzerinde biraz da olsa kontrolünüz var. Kullandığınız beyin hücrelerine daha çok oksijen ve su gidiyor. Bu nedenle ne düşündüğünüze dikkat edin. Dersleriniz yerine Minecraft hakkında daha çok okuyorsanız sizce hangi sinapslar silinmek üzere işaretlenecek? Tabii ki dersleriniz. Zihninizdeki bahçe sisteminden faydalanmak için size ne önemli ise onu düşünün. Beyninizdeki bahçıvanlar o bağlantıları güçlendirecekler. Böylece o alanda daha çok başarı elde edebilirsiniz. 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0