• Anasayfa
  • Bilim
  • Bir Kuş Gribi Virüsü Türünün Daha İnsana Bulaştı

Bir Kuş Gribi Virüsü Türünün Daha İnsana Bulaştığı Tespit Edildi!

26
18
5
1
0
Bir dönem ülkemizde de bir sürü ölüme sebep olan H7N9 türü kuş gribinden sonra, şimdi de Çin'de H7N4 tipi kuş gribinin bir insana bulaştığı tespit edildi.

Daha önce ülkemizde de görülen ve epey tehlikeli olarak adlandırılan kuş gribi yeniden ortaya çıktı. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusundaki Jiangsu'da yaşayan 68 yaşındaki bir kadında kuş gribi türevi H7N4 tespit edildi. Kadının 25 Aralık 2017'de rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı ancak taburcu edilen kadının şu anda sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. 

Hong Kong hükümeti de ilk kez H7N4 kuş gribi virüsü türevinin bir insanda görüldüğünü belirtti. Çinli yetkililer tarafından bilgilendirildiklerini belirten Hong Kong Sağlık Koruma Merkezi de " Kadın semptomların başlamasından önce canlı kümes hayvanları ile temasta bulunmuş" açıklamasını yaptı. H7N4 virüsünün ilk kez bir insanda görüldüğü Çin'de H7N9 kuş gribi virüsü insanlar arasında daha yaygın. 

H7N9 virüsü nedeniyle 2003 yılından bu yana en az 600 kişi öldü, 1500'den fazla kişi de hastalığa yakalandı. 1997'de Hong Kong'da 6 kişinin virüsün H5N1 türevi nedeniyle hayatını kaybetmesi dünyada kuş gribi virüsünün insanlarda görüldüğü ilk vakalar olmuştu. Umuyoruz bu kuş gribi salgını da öncekiler kadar ölümcül ve tehlikeli olmaz. Siz ne düşünüyorsunuz? 

26
18
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
18
5
1
0