Bitkisel Süt Alternatiflerinin 'Süt' Olarak Satılması Hakkında ABD'den Emsal Olabilecek Karar

8
1
1
0
0
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bitkisel süt alternatiflerinin hayvansal sütler gibi sadece "süt" ismiyle satılabileceği duyurdu. FDA'ya göre insanlar, doğal süt ile bitkisel alternatiflerini birbirinden ayırt edebiliyor.

Çeşitli otoriteler, bir süredir insanlık tarihinin en sağlıklı içecekleri arasında yer alan "süt" ile ilgili bir tartışma içerisindeler. Bir kesim, sadece memeli hayvanlardan elde edilen içeceğin süt olarak kabul edileceğini savunurken, buna karşıt olan kesimse bitkilerden elde edilen bazı içeceklerin de süt olarak kabul edilebileceğini savunuyor. Şimdiyse bu konuyla ilgili dikkat çeken bir hamle geldi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bitkisel alternatiflerin de süt olarak kabul edilebileceğini duyurdu.

Mevzuyu biraz daha basitçe anlatalım. Ülkemizde yıllardır süt olarak kabul ettiğimiz ve tükettiğimiz şey, inek gibi memelilerden elde edilir. Ancak piyasaya sürülmüş olan "badem sütü", "soya sütü" gibi ürünler de bulunmaktadır. İşte FDA'nın duyurusu da tam olarak buna odaklanıyor. Kurum, ineklerden elde edilenin de bademden elde edilenin de sadece "süt" olarak isimlendirilebileceğini ifade ediyor.

Yapılan araştırmalara göre insanlar, doğal süt ile bitkisel süt alternatifleri arasındaki ayrımı biliyor

Soya sütü

FDA tarafından yapılan açıklamalarda, yıllar boyunca devam eden araştırmalar gerçekleştirildiği ifade edildi. Bu araştırmaların bir bölümü de sıradan insanlarla anket şeklinde gerçekleştirildi. Söz konusu ankete göre insanların yüzde 75 gibi çok ciddi bir bölümü, hayvansal süt ile bitkisel süt arasındaki ayrımı rahatlıkla yapabiliyor. Yüzde 10'luk bir kesimse her iki içeceğin de aynı içeriğe sahip olduğunu düşünüyordu. İşte bu araştırmaya güvenen FDA, bitkisel süt alternatiflerinin de süt olarak satılabileceğini ifade ediyor. 

Şirketlerden, gerçek süt ile bitkisel süt arasındaki farkları anlatan etiketler oluşturması isteniyor

Doğal süt

FDA'nın hazırladığı tavsiye niteliğindeki raporda, doğal süt ile bitkisel süt arasındaki ayrımı yapamayacak tüketiciler için etiketler oluşturulabileceği belirtiliyor. FDA'ya göre süt üretimi yapan şirketler, ürün üzerine oluşturacakları etiketlerde ürünün inek sütü mü yoksa bitkisel süt mü olduğunu yazacaklar. Ayrıca inekten, soyadan, bademden veya hindistan cevizinden elde edilen sütler için de besin değerlerini gösteren etiketler oluşturulabileceği söyleniyor. FDA'ya göre bu etiketler, konuya aşina olmayan insanlara yardımcı olacak.

ABD'de resmileşirse diğer ülkelere de yayılabilir!

Süt

FDA tarafından hazırlanan raporun ABD'de yasal olarak kabul edilip edilmeyeceği şu an için belli değil. Ancak bu karar bir gün resmileşirse pek çok ülke için de referans olacaktır. O ülkelerin de benzer kararlar alması, özellikle de yurt dışında yaşayan Türkler için önemli bir problem haline gelebilir. Peki bu karar bir gün Türkiye'de karşımıza çıkar mı? Kısa-orta vadede pek de mümkün görünmeyen durum, belki uzun vadede Türkiye'de gündeme taşınabilir.

Kaynak : https://gizmodo.com/fda-says-plant-milks-are-milk-soy-almond-oat-1850151306
8
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
0
0