BlackBerry'nin de Sanal Asistanı Olacak

0
0
0
0
0
BlackBerry'nin de Sanal Asistanı Olacak
Apple’ın Siri’si ile başlayan sanal asistan furyası günün birinde hayatımıza adapte olmuş, günlük işlerimizi kolaylaştıran bir yardımcıya dönüşecek elbette; ancak biz Siri mi Nexus mu Cortana mı diye düşünürken BlackBerry’nin de bir sanal asistan uygulaması ile çıkıvermesi şaşırtıcı oldu.

Apple’ın Siri’si ile başlayan sanal asistan furyası günün birinde hayatımıza adapte olmuş, günlük işlerimizi kolaylaştıran bir yardımcıya dönüşecek elbette; ancak biz iPhone Siri mi, Google Nexus mu, Microsoft'un Cortana'sı mı? diye düşünürken BlackBerry’nin de bir sanal asistan uygulaması ile çıkıvermesi şaşırtıcı oldu.

BlackBerry’nin yeniliklere ne kadar açık olduğu tartışılabilir. Dünya Mobil Kongresi’nde her ne kadar dokunmatik ekranlı bir telefon tanıtmış olsa da yılın 3üncü çeyreğinde fiziksel QWERTY klavyeli bir telefon piyasaya süreceğini belirtmiş ve gelenekçi yapısını sürdüreceğinin sinyallerini vermişti bizlere. Ancak bir nebze de olsa bu inadının kırıldığını da hissetmiştik, dokunmatik bir BlackBerry görünce.
 

 Yeni ve Çağdaş Arayüz


Şimdi de getirilen yazılım güncellemesi ile kendisini biraz daha yenilemeye çalıştığının sinyallerini veriyor BlackBerry. Arayüz ve işletim sistemindeki ufak değişikliklerle birlikte bir de sanal asistan uygulaması barındıran yazılım güncellemesi ile BlackBerry, pişmanlıktan mıdır yoksa batmanın eşiğinden güçlükle döndüğünden midir bilinmez, çağa ayak uydurmaya başlayacak gibi duruyor.
 

 Sanal Asistan Neler Yapabiliyor?


Sunulan bu güncellemenin henüz nihai safhasında olmadığını ve testlerin sürdüğünü, buna bağlı olarak da “Intelligent Assistant” adı verilen sanal asistan uygulamasının henüz stabil bir şekilde çalışmadığını güncellemeyi ilk yükleyen kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ışığında biliyoruz. Bu nedenle de bu sanal asistanın nelere kadir olduğunu tahmin etmek güçleşiyor; ancak Nexus, Siri gibi varlık bulmaya niyetli versiyonları göz önünde bulundurarak sesli aramalarımızı yapabileceğimiz, internet aramalarını yaparak hava durumu trafik durumu gibi bilgileri edinebileceğimiz ya da cihazımızın multimedya özelliklerini kontrol edebileceğimiz bir uygulama olduğunu söylemek zor değil.
 

 Kamera Güncellendi


Sanal asistan uygulaması dışında kullanıcı arayüzünü de değiştiren BlackBerry, her ne kadar trendi geç yakalamış olsa da sonunda minimal bir bakış açısı ile, okunaklı olabilmesi adına kontrastı artırılmış ve ikon ile yazı karakterlerine netlik kazandırılmış bir tasarıma sahip oluyor. Sanal asistanın bir parçası olarak klavyeye sesli etkileşim özellikleri de ekleyen BlackBerry, kamera uygulamasını da güncelleyerek zamanlayıcı, panoramik çekim ve 720p çözünürlükte 60 ya da 30 fps video kaydı gibi özelliklerini de aktif hale getirmiş.

BlackBerry’nin bu çabalarını taktir etmek gerektiğini söylemezsek haksızlık yapmış oluruz elbette. Her ne kadar inadı ve önceki modellerinin başarısızlığı konusunda sürekli suçlayıp kimi zaman sert eleştiriler yöneltsek de BlackBerry, bir zamanların trend yaratan iş adamı telefonlarını üretmiş ve belki de akıllı telefon sektörüne yön verenlerden biri olmuştu. Bakalım bu değişim sinyalleri ile yeniden eski görkemli günlerine dönebilecek mi?
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0