Blogspot, Türkiye'de Meğer Çok Amatörce Bir Hata Sonucu Engellenmiş

41
26
4
2
1
Dün sabah saatlerinde Turkey Blocks tarafından doğrulanan, Google’ın blog hizmeti Blogspot’un engellendiği haberleri büyük şaşkınlık yaratmıştı. Bu erişim engelinin ardında ise meğer resmi kurumların yaptığı amatörce bir hata varmış.

Ülkemizde pek çok internet sitesinin engellendiğini gördük. Genelde bu engellemelerin ardından ya da öncesinden gerekçeleriyle açıklamalar yapılır, kamuoyu konu hakkında bilgilendirilir. Dün ise ülkemizde milyonlarca kullanıcısı bulunan blog servisinin engellendiği ortaya çıkmıştı. Erişim engeli öncesi ya da sonrasında resmi bir açıklama yapılmamıştı. 

Blogger, ülkemizde binlerce insanın blog sayfasının bulunduğu ve milyonlarca okuyucuya ulaştıkları bir servis. İçerikler ise bütünüyle blog sahiplerinin kontrolünde olduğundan, baştan sona özgür bir platform olarak biliniyor. Resmi açıklama ilerleyen saatlere rağmen gelmeyince işin aslı ortaya çıktı. 

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla hatanın İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldığını aktardı. 

Yetkililer sadece “bilgeadam-magdurlari.blogspot.com” adresine erişim engeli getirmek isterken, yanlışlıkla Blogger hizmetine engel getirdiler. Akdeniz’in de söylediği gibi bu hatanın fark edilmesinin ardından Blogger yeniden Türkiye’de erişime açıldı.

41
26
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
41
26
4
2
1