• Anasayfa
  • Mobil
  • 2 Kat Daha Uzağa 4 Kat Daha Hızlı İletişim Sunan Bluetooth 5, 2017’de Geliyor!

2 Kat Daha Uzağa 4 Kat Daha Hızlı İletişim Sunan Bluetooth 5, 2017’de Geliyor!

2
1
0
0
0
Bluetooth 4.3 yerine direkt olarak gelecek olan Bluetooth 5 teknolojisi CES 2017’de görücüye çıkacak cihazlarla piyasaya giriyor.

Akıllı telefonlara ek olarak günümüzde artan iOT cihazları ve giyilebilir cihazlarla Bluetooth teknolojisinin önemi arttı. Bluetooth 4.2 standardını kullandığımız şu dönemde özellikle akıllı saat, kablosuz kulaklık ve akıllı bileklik konusunda daha uzun menzil ve daha hızlı iletişim gerekebiliyor.

Bu bilinçle inşa edilen Bluetooth 5 ile alakalı daha önce yukarıda görebileceğimiz yazımızda da anlayabileceğiniz gibi 3 önemli özelliği ön plana çıkıyor. Bunlar ise; 2 kat daha uzun menzil, 4 kat daha hızlı veri aktarımı ve düşük enerji tüketimi.

Bluetooth bağlantısından beklenilen tüm yenilikleri getirecek olan BT 5, ilk farklılığını ise sonunda .0 gibi bir ibare olmadan sunuyor. Yani bu teknoloji Bluetooth 5.0 değil, Bluetooth 5.

Bluetooth 5’in Özellikleri

Bluetooth’un 4.X sürümlerinin BLE, yani düşük enerji versiyonları dışarıda 50-100m arası menzil sağlarken kapalı ortamda 10-20m’ye kadar düşebiliyordu. Bunu sağlam bir şekilde aşan BT 5, dışarıda 200m içeride ise 50m’ye kadar menzil sağlayabiliyor. Transfer hızı noktasında BT 4.X sürümleri maksimum 1Mbps veri aktarımı yapabilirken, BT 5 bunu 2Mbps seviyesine çıkarmakta. Ortalama olarak 1.6Mbps hızında aktarım sağlayacağı söylenen BT 5, enerji verimliliği noktasında ise 2.5 kat daha iyi olacak.

Sonuç olarak yeni nesil cihazlarda bulunacak olan bu standart, son dönemde akıllı bileklik, akıllı saat ve diğer iOT ile giyilebilir cihazlarla iletişim için sürekli açık durması gereken bluetooth teknolojisini daha verimli ve çok daha efektif kullanılmasını sağlayacak.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0