• Anasayfa
  • Uzay
  • Boeing CST-100 Starliner, Büyük Uçuş Testlerinden Geçti

Boeing CST-100 Starliner Mürettebat Kapsülü, Büyük Uçuş Testlerinden Geçti

7
4
0
0
0
Boeing, astronotları uzaya göndermek için geliştirilen CST-100 Starliner mürettebat kapsülünün büyük uçuş testlerinden başarıyla geçtiğini, aracın güvenilirliğini kanıtladığını açıkladı.

Boeing, CST-100 Starliner uçuş testlerinin başarıyla tamamlandığını bildirerek, Cuma günü yapılan çalışmada aracın uzaydaki manevra kabiliyetinin kanıtlandığını açıkladı. Test, NASA'nın New Mexico'daki White Sands Test Tesisi'nde yapıldı ve Boeing ekipleri, aracın iticilerini yirmiden fazla başarıyla ateşledi.

Testlerle ilgili bir açıklamada Boeing, aracın uzayda yapması gereken manevraları simüle etmek için CST-100 Starliner iticilerini 19 kez ateşlediğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Starliner’ın iticileri, kritik yüksek irtifa iptal sistemini taklit etmek için de bir düzine kez ateşlendi.

Ayrıca Boeing, alçak irtifa iptal senaryosunu simüle etmek için önemli başlatma motorları da dahil olmak üzere 22 itici ögenin ateşlediğini söyledi. Bu testlerin tamamı; yakıt ve helyum tankları, rakım ve yörünge manevra kontrol iticileri gibi gerekli bileşenler ile donatılmış ‘uçuş benzeri’ bir Starliner servis modülünü kapsıyor.

Boeing'in Ticari Ekip Programı Başkan Yardımcısı John Mulholland şöyle söylüyor:

“Yaptığımız her şeyde astronotlarımızın güvenliği ön planda. Bu başarılı test, sistemin doğru çalışacağını, Starliner ve mürettebatın tüm uçuş aşamalarında güvende olacağını kanıtlıyor.”

Starliner projesi, Boeing’in NASA Ticari Ekip Programının bir parçası. NASA, astronotların uzaya gönderilmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi için hem SpaceX hem de Boeing ile çalışıyor. Her iki şirket de geçmiş yıllarda birçok gerileme yaşadı. Ancak nihayet önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi beklenen fırlatmalarla projenin tamamlanmasına yaklaşıyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/boeing-cst-100-starliner-crew-capsule-passes-major-propulsion-tests-26578033/
7
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
0
0
0