Brezilya'da Devlet, Kutusundan Şarj Cihazı Çıkmayan iPhone'lara El Koydu!

52
8
5
1
0
Apple'ın iPhone kutularına şarj cihazı koymadığı için milyonlarca dolar ceza veren ve ülkedeki satışları durduran Brezilya, şimdi bu konuda bir hamle daha yaptı. Yetkililer, Apple'ın bu gerekliliğe uymamaya devam etmesi nedeniyle perakende mağazalardaki iPhone'lara el koymaya başladı.

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone 12 serisinin tanıtımıyla birlikte kutulardan şarj adaptörünü kaldırdı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, tüm dünyadan sert tepkiler topladı. Brezilya da şarj cihazlarının kaldırılmasından belki de en az hoşnut olandı. Hükümet, geçtiğimiz aylarda bu konuda büyük hamleler yaparak hem Apple’a ceza vermiş hem de ‘eksik ürün sattığı’ gerekçesiyle şirketin iPhone satışlarını durdurmuştu.

Şimdi ise milyonlarca dolarlık cezaya rağmen Apple’ın hâlen bu gerekliliğe uymamaya devam ettiği bildirildi. Şirketin adaptör sunmayarak müşterilerine zarar verdiğini söyleyen hükümet de bu nedenle konuya ilişkin yeni bir adım atma kararı aldı.

Ülkedeki perakende mağazalarında bulunan iPhone’lara el koyuldu

Brezilya’daki yetkililer, Apple’ın şarj cihazı gereksinimini karşılamaya devam etmemesi nedeniyle perakende mağazalarda bulunan iPhone’lara el koymaya başladı. Technoblog tarafından yayınlanan bir raporda, tüketici koruma yetkililerin farklı mağazalarda bulunan yüzlerce telefona el koyduğu aktarıldı. Düzenleyicinin, bu hamleyle Apple’ın telefon kutularından şarj cihazı çıkmasını gerektiren yerel yasalara uymasını sağlamayı amaçladığı da belirtildi.

Bunların dışında düzenleyicinin, kutusundan şarj cihazı çıkmayan iPhone’ların satılmasını yasaklama emrini verdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Apple, kutuya şarj cihazı koymama sistemine iPhone 12’yle başlamış olsa da daha sonra bir güncellemeyle bu durumu iPhone 11’lere de getirmişti. Bu da Brezilya’da 3 yıl önce tanıtılan iPhone 11’in bile satışının engellenmek istendiğini gösterdi.

Apple Brezilya, iPhone’lara el koyulmasının ardından hükümete seslenerek, tartışma hakkında kesin bir karar verilene kadar satışlara izin verme çağrısında bulundu. Dev şirket, Technoblog’a yaptığı açıklamalarda da bu operasyona rağmen Brezilya’da telefonları satmaya devam edeceğini vurguladı.

Son olarak tüm Brezilya’nın şirketin bu tutumuna karşı olmadığını da eklemek gerek. Şirketin iPhone satışlarını nihai bir karar alınana kadar sürdürmesini sağlayan yargıç Judge Diego Camara Alves, yaptığı açıklamalarda Apple’ın herhangi bir tüketici hakkını ihlal etmediğini söyledi. Alves ayrıca, Brezilyalı düzenleyicinin, bu tarz kararlarla gücünü kötüye kullandığını ve şirketin yasal anlaşmazlıktan galip geleceğini düşündüğünü ifade etti.

52
8
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
52
8
5
1
0