• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bronz Çağı'ndan Kalma, İçi Altınla Kaplı İki Mezar Bulundu

Bronz Çağı'ndan Kalma, İçi Altınla Kaplı İki Mezar Bulundu

21
4
2
0
0
ABD’de bulunan Cincinnati Üniversitesi’nden arkeologlar, Antik Yunan’daki yaşama dair yeni bilgiler sunabilecek, içinde hayvan figürleri ve altın kaplama bulunan eserlerin yer aldığı iki büyük aile mezarı keşfetti. Yunanistan'ın Pylos kentinde bulunan mezarların Bronz Çağı’na ait olduğu belirtildi.

Cincinnati Üniversitesi’nde görevli arkeologların Yunanistan’da keşfettiği mezarlar, tarihçilerin Antik Yunan uygarlığı hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabileceği bazı kültürel eserler ve mücevherler içeriyor. 18 aydan uzun bir süre boyunca mezarı ve çevresini kazan araştırma ekibi, mezar duvarlarının bir zamanlar altın yaprak pullarıyla kaplı olduğunu keşfetti. 

Cincinnati Üniversitesi tarafından desteklenen ve karı koca arkeolog olan Jack L. Davis ve Sharon Stocker, 2015 yılında Griffin Savaşçı Mezarı’nı bulmuşlardı. M.Ö 1450 yıllarına kadar uzanan bir Bronz Çağı mezar türü olan Griffin Savaşçı Mezarı, fildişi bir plakaya kazınmış, yarı kartal, yarı aslan olan mitolojik bir yaratığı simgeliyordu. 

Griffin Savaşçı Mezarı’nı keşfeden arkeologlar Jack L. Davis ve Sharon Stocker:

griffin mezarı

Bulunan iki yeni mezarın da en az Griffin Savaşçı Mezarı kadar önemli olduğunu belirten Davis, ilkel mezarlarda bulunan eserlerin Akdeniz'deki yaşam hakkında benzer hikayeler anlattığını söyledi. Bu arada Griffin Savaşçısı'nın kimliği henüz çözülebilmiş değil. Stocker, savaşçının mezarında bulunan zırh, silah ve mücevher kombinasyonunun kuvvetle muhtemel askeri ve dini bir yetkiye sahip olduğunu gösterdiğini, hatta muhtemelen daha sonraki Miken dönemlerinde ‘Wanax’ olarak bilinen kral olabileceğini ifade etti.

Yunanistan'ın Pylos kentinde bulunan aile mezarlarından çıkan mühür taşı:

antik yunan

Griffin Savaşçısı Mezarı gibi, iki aile mezarı da mitolojik yaratıklarla süslenmiş sanat eserleri içeriyordu. Akik mühür taşının üzerinde ayakları üzerinde dik duran iki aslan benzeri yaratık bulunuyor. Hemen üstlerinde ise Geni adı verilen 16 köşeli bir yıldız yer alıyor. 

Boğa ve arpa desenlerinin yer aldığı altın halka, Antik Yunan'daki tarım yaşamını temsil ediyor:

mezar taşı

Stocker, aynı 16 köşeli yıldızın mezardaki bir bronz ve altın eserde de göründüğünü belirtti. Normalde Miken Uygarlığı’nda 16 köşeli yıldızın olmadığını söyleyen Stocker, hem altın hem de bronz eserlerde bu simgenin yer almasının dikkat çekici olduğunu ifade etti. Ekip ayrıca mezarların içinde Mısır tanrıçası Hathor'a benzeyen altın bir kolye de buldu.

21
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
4
2
0
0