• Anasayfa
  • Donanım
  • BTK’dan GSM Kullanıcılarını İlgilendiren, Önemli ‘Kış Saati Uygulaması’ Uyarısı!

BTK’dan GSM Kullanıcılarını İlgilendiren, Önemli ‘Kış Saati Uygulaması’ Uyarısı!

0
0
0
0
0
BTK’dan GSM Kullanıcılarını İlgilendiren, Önemli ‘Kış Saati Uygulaması’ Uyarısı!
BTK, kaldırılan ‘Kış Saati Uygulaması’ sebebiyle kullanıcıların mağdur olmasını engellemek için GSM operatörlerine önemli bir uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz ay içerisinde Resmi Gazete’de açıklanan karara göre Mart 2016’dan itibaren geçerli olan Yaz Saati uygulamasının yıl boyunca sürdürülmesi kararlaştırılmıştı. Kış Saati uygulamasının kaldırılması anlamına gelen bu karar, gerekli güncellemenin yapılmaması halinde GSM operatörlerini kullanan kişilerin mağdur durumda olmasına sebep olabilir. BTK, bu sorunun ortaya çıkmasını engellemek için GSM operatörlerine önemli bir uyarıda bulundu. 4 Ekim 2016 tarihinde yapılan duyurunun tam metni şu şekilde:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 20/09/2016 tarihli ve 2016/DK-YED/407 sayılı Kararı ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, 6475 Sayılı Posta Hizmetleri Kanunu 08/09/2016 tarihli ve 29825 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar" konulu Bakanlar Kurulu Kararı ve ilgili diğer mevzuata istinaden Kurumumuzca elektronik haberleşme ve posta sektörlerinde hizmet sunmak üzere yetkilendirilen işletmeci/hizmet sağlayıcıların altyapılarında kullanılan sistemlerini ulusal saat ayarına uygun hale getirmeleri ve saat farkından kaynaklanan sebeplerle herhangi bir mağduriyete sebep olmamalarını teminen gerekli tedbirleri almaları hususlarında karar alınmıştır.

BTK’nın bu uyarısının dikkate alınmaması, kullanıcıların saatlerini manuel olarak düzenleme yoluna gitmesine sebep olabilir. Bunun üzerine bir de GSM operatörlerinin yapacağı güncelleme, ülkede ciddi bir zaman kargaşası yaratabilir. Dolayısıyla operatörlerin bu uyarıyı dikkate alarak gerekli uygulamaları yerine getireceğini düşünüyorum.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0