Buzz Aldrin'in Ay'da Giydiği Ceket, Rekor Fiyata Satıldı!

6
4
1
0
0
Ay'a ayak basan ikinci kişi olan Buzz Aldrin'in kişisel eşyaları, gerçekleştirilen bir açık artırmada satışa sunuldu. Bu açık artırma sırasında, Aldrin'in Ay'a giderken giydiği özel yapım ceket de satıldı. Gizemli bir kişi, cekete tam 2,77 milyon dolar ödedi.

Neil Amstrong'dan sonra Ay'a ayak basan ikinci kişi olarak tarihe geçen Buzz Aldrin'in (Edwin Eugene Aldrin) Ay uçuşu sırasında giydiği özel tasarım ceketi, açık artırma ile satışa çıkarıldı. Dünyanın en büyük koleksiyon şirketlerinden bir tanesi olan Sotheby's tarafından satışa çıkarılan ceket, tam 2,77 milyon dolara alıcı buldu. Bu fiyat, ceketi bugüne kadar satılan en değerli ABD yapımı uzay eşyası haline getirmiş oldu.

Sotheby's tarafından yapılan açıklamalara göre 2,77 milyon dolara satılan ceket, NASA tarafından büyük bir özenle dizayn edilmişti. 1967 yılında, Apollo 1 görevi sırasında çıkan yangın nedeniyle hayatını kaybeden astronotlardan ders alan NASA, bu cekette yangına dayanıklı özel bir kumaş kullanmıştı. 

İşte 2,77 milyon dolara satılan uzay ceketi

Ay ceketi

Rekor fiyata satılan ceketin sol kısmında, Apollo 11 için hazırlanan bir simge bulunuyordu. Bunun hemen üzerinde ise Buzz Aldrin'in isimliği yer alıyordu. Sol kolunda ABD bayrağını taşıyan ceket, sağ göğüs bölgesinde ise NASA'nın logosuna yer veriyordu. İşte bu ceket, açık artırmaya telefonla katılan ve kim olduğu bilinmeyen gizemli bir kişi tarafından satın alınmış durumda.

Sotheby's tarafından tarafından gerçekleştirilen açık artırmada satılan tek ürün, bu özel çeket değildi. Aralarında Apollo 11 için hazırlanmış olan uzay yolculuğu sırasında neler yapılacağını tek tek anlatan 9 sayfalık bir broşürün de (819.000 dolara satıldı) bulunduğu, Buzz Aldrin'e ait kişisel ürünlerin çoğu satıldı. Sotheby's, bu satışlarda toplam 8,2 milyon dolar hasılat elde etti. 

Buzz Aldrin'in Ay'a giderken çekilen bir fotoğrafı:

nasa

Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-us-canada-62314303
6
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
4
1
0
0