Oculus Rift Crystal Cove Prototip CES 2014'te

0
0
0
0
0
2 yıl önce Kickstarter'da oyun deneyimi için sanal gerçeklik başlığı yaratılması amacıyla açılan proje, fazlasıyla destek görüp şirketleşmiş ve Oculus Rift adıyla çeşitli yerlerde karşımıza çıkmaya başlamıştı. Özellikle geçtiğimiz yılki CES 2013'te ilk prototipinin çok kısıtlı lansmanına rağmen, Oculus Rift başlığını deneyenlerin olumlu geridönüşleriyle oyunseverlerin beklentileri artmıştı.
2 yıl önce Kickstarter'da oyun deneyimi için sanal gerçeklik başlığı yaratılması amacıyla açılan proje, fazlasıyla destek görüp şirketleşmiş ve Oculus Rift adıyla çeşitli yerlerde karşımıza çıkmaya başlamıştı. Özellikle geçtiğimiz yılki CES 2013'te ilk prototipinin çok kısıtlı lansmanına rağmen, Oculus Rift başlığını deneyenlerin olumlu geridönüşleriyle oyunseverlerin beklentileri artmıştı.

Geçtiğimiz yıl oyun dünyasının en önemli fuarı olan E3'te de bir sonraki prototipi görücüye çıkan Oculus'un sanal gerçeklik başlığı, beklentileri yüksek tutmaya devam etmişti. Ancak E3'ten beri tamamen sessizliğe bürünen şirket, CES 2014'te kendisine bekleyenlere bomba gibi bir dönüş yaptı. Ve fuarın en iyi ürünü seçildi.

 CES 2014'ün En İyi Ürünü Oculus Rift Seçildi!

Oculus, geçtiğimiz sessizlik süresi içerisinde yaptığı geliştirmelerle birlikte Rift'i bir üst seviyeye taşımayı başarmış görünüyor. 1080p çözünürlük desteği başlığa entegre edilmiş durumda. En önemli optimizasyonlardan birisi ise başlığın tepkime süresinde yapıldı.

Oculus'un yeni prototipi Crystal Cove'un tanıtıldığı CES 2014'te kendine yeni rakipler de edindiği gözlemlendi. Sony, film ve oyun deneyimini arttırmak amaçlı bir başlık üzerinde çalıştığını açıkladı. Her ne kadar Rift'e tam rakip olarak görünmeyen Sony'nin geliştirdiği başlığın 45 derecelik alan hakimiyeti, Rift'in sarsıcı bir deneyim sunan 110 derecelik alan hakimiyeti karşısında çok da parlak bir performans sunmuyor.

CES 2014'te yapılan demoda Rift'in AMOLED ekranı ve hareket/aksiyon bulanıklığı gibi yenilikleri başlık kullanıcılarının simulasyon bulantısına girmelerini engelleyen yenilikler olarak göze çarpıyor. Ayrıca Crystal Cove'un hareket tepki süresini 30-milisaniye seviyesine düşürmesi de oyun akışkanlığını arttırmayı başarmış durumda. Oculus'un "kutsal kase" olarak tanımladığı tepkime süresi için ise yeni hedefi, bu süreyi 20-milisaniyenin altına çekmek.

Epic Games tarafından demo oyunu yaratılan Rift'in gerçekçiliği sebebiyle Oculus CEO'su Brendan Iribe, başlığı deneyenleri emniyet kemeriyle bağlamaları gerektiğini söylüyor. 360-derecelik bir görüş açısını başlık hareketleriyle kolayca deneyimleyebilen kullanıcılara demo süresince oynatılan oyun, Epic Games'in Unreal 4 oyun motorunu kullanıyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen iki demonun aksine, bu yılki CES'te lansmanı yapılan Crystal Cove'un bir diğer yeniliği ise hareket takip kamerasının da kullanılmaya başlanmış olması. Bu sayede artık oyunun aksiyon kontrolü için ekstradan bir oyun koluna ihtiyaç ortadan kalkıyor. Rift başlığını artık sağa, sola ya da yukarı aşağı yatırarak da yönlere gitmek mümkün. Küçük LED ışıklarla oyuncunun takibini sağlayan hareket takip kamerası ile birlikte artık herhangi bir ekstra arayüz kullanmadan oyunları oynamak mümkün olacak gibi görünüyor.

CES 2014'te Oculus Rift ile birlikte oynama imkanı bulunan bir diğer oyun da EVE: Valkyrie isimli uzay simulasyonu. EVE: Online evreninin bir parçası olan Valkyrie ile Rift başlığını deneyenler uzayda it dalaşına girme imkanı buldu.

 4K Rift Başlığı Gelecek Mi?

Oculus CEO'su Iribe yaptığı açıklamalarda Crystal Cove'un da hala bir prototip olduğunu belirtiyor ve hala son kullanıcıya ürünü sunmadan önce yapmak istedikleri geliştirmeler olduğunu belirtiyor. Özellikle hareket takip sisteminin başarısı hakkında çok mutlu olduklarını söyleyen Iribe, bir yıl boyunca farklı seçeneklerden en doğrusu olan hareket takip kamerasında karar kıldıklarını açıkladı. Iribe sözlerine, şimdilik 1080p çözünürlüğün prototipte olduğunu ancak başlık satışa çıkmadan hangi ekranı kullanacaklarını henüz bilmediklerini söylerek son verdi. Rift'in çıkış süresine kadar 4K teknolojisi yaygınlaşırsa, belki de Oculus yetkilileri bu teknolojiye başlıkta yer verebilir.

Rift'in çıkış süresine hala uzun bir süre var ancak oyun dünyasında yapacağı devrim ile oyun deneyimini bambaşka bir boyuta taşıması kesin görünüyor.

Peki siz hangi oyunları Oculus Rift ile oynamak isterdiniz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0