Toshiba'dan İnsandan Farksız Robot

0
0
0
0
0
Görünüş itibariyle insandan farksız robot, Toshiba tarafından CES 2015'te görücüye çıktı.
Malumunuz günümüzde akıllı cihazlar hemen hemen her alanda bulunmaya başladı. Hatta en fazla birkaç yıl içinde birçok şeyi telefonumuz üzerinden yönetebilir, hatta bazı şeyleri de akıllı cihazlarımız kendi kendilerine yapabilir hale gelecekler. Bu tarz cümleler hep kuruluştur. Fakat artık iyice yaklaştığını rahatça söyleyebiliriz.

Şimdi ise bir Android'den bahsedeceğiz. Fakat bu işletim sistemi olan değil, robot olan Android. (Bob Marley Faruk'un dediği "Robot robot, Android o")Toshiba ve aLab firmasının destekleriyle, Osaka Üniversitesi'nin, Shibaura ve Shonan Teknoloji Enstitülerinin ortak çalışma ürünü olan robotun adı Aiko Chihira.

Aiko'yu diğer insan özellikleri taşıyabilen robotlardan farkı ise görünüş bakımından tamamen insana benzemesi ve işaret dili ile konuşabilmesi. CES 2015 fuarı Toshiba standında gösterilen Aiko'nun resmi tanıtımı aylar öncesinden yapılmıştı. Fakat fuarda da Toshiba standına gelenleri karşılayan Aiko'nun konuşabilme özelliğine sahip olması çok önemli bir gelişme.

Söylenilenleri anlayarak cevap verebilen, gülümseme, selam verme gibi mimik hareketleri becerebilen Aiko geliştirilmeye devam ediyor.

Tokyo'da düzenlenecek 2020 Yaz Olimpiyatları projenin tamamlanma zamanı olarak planlanan  Aiko'nun, olimpiyatlarda tüm dünyaya asıl lansmanı yapılacak. (216 gibi, bizimle oturup muhabbet edecek Android'ler görebilmemiz yakın gibi duruyor.)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0