Doya Doya Yuvarlanın: Çin, Dev Pandaları 'Soyları Tükenmekte Olan Hayvanlar' Listesinden Çıkardı

71
4
2
1
0
Çin Çevre Bakanlığı, nesilleri yıllardır tehlike altında olan dev pandalarla ilgili sevindiren bir açıklama yaptı. Bu açıklamalarda, bugüne kadar yapılan çalışmaların sonuç verdiğini söyleyen yetkililer, dev pandaların soyları tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldığını duyurdular.

Çin hükümeti, yıllardır koruma altında tuttukları ve yaşamaları için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları "dev pandalar" ile ilgili yeni bir karar alındığını açıkladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, dev pandalar için oluşturulan özel yaşam alanında 1.800 adet pandanın yaşamını sürdürmeye başladığı, bu yüzden de bu canlıların "soyları tükenmekte olan hayvanlar" listesinden çıkarmaya karar verildiği duyuruldu.

Çin tarafından alınan karar sevindirici olsa da bu karar, sonsuza dek geçerli olmayabilir. Çinli yetkililer, dev pandaların tükenme noktasına gelen soylarının kurtulduğunu ancak hala riskin devam ettiğini, şimdi olmasa da önümüzdeki yılların dev pandalar için çok önemli olduğunu açıkladılar.

Çin, dev pandalar için yıllardır mücadele ediyor

Dev panda

Çin Çevre Bakanlığı, dev pandaların nesillerinin tükenmemesi için uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, bu sevimli canlılar için özel yaşam alanları oluşturuldu. Ayrıca dev pandaların sağlıkları da yıllardır takip ediliyordu. Hatta Çin, bu canlıların temel besin maddesi olan bambulardan oluşmuş bir orman yetiştirerek, dev pandaların bambuların çevresinde yaşamasını sağladı.

Çin hükümetinin dev pandalarla ilgili açıklamaları, Çin'de günün haberi haline geldi. Pek çok Çinli sosyal medya kullanıcısı, yapılan açıklamaların kendilerini çok mutlu ettiğini açıkladı. Bu arada; dev pandaların Çin için çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Hatta bu canlılar, ülkenin "ulusal zenginliği" olarak sayılıyorlar.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57780164
71
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
71
4
2
1
0