• Anasayfa
  • Uzay
  • Çin'in Mars'a Giden Uzay Aracından Fotoğraf Geldi

Çin'in Mars'a Gönderdiği Uzay Aracı, Ay ve Dünya'yı Hilal Şeklinde Fotoğrafladı

26
3
2
0
0
Çin Ulusal Uzay İdaresi, geçtiğimiz günlerde Mars'a gönderilen roketin elde ettiği bir görüntü paylaştı. Paylaşılan görüntüde Ay ile Dünya, aynı kare üzerinde ve hilal şeklinde görülebiliyor.

Dünya yavaş yavaş, uzaydaki rekabetin çok daha önemli olduğu bir yer haline geliyor. Ülkeler, birbirlerinin peşi sıra uzaya roketler gönderiyor ve bu roketlerle hem Dünya hem de diğer gezegenler üzerinde araştırma yapmaya çalışıyorlar. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Çin, Mars görevi olan Tianwen-1 kapsamında uzaya bir roket fırlatmıştı.

Çin'in Tianwen-1 misyonu kapsamında detaylı bilgi edinememiştik. Çünkü Çin yönetimi, roketi fırlatırken ve fırlattıktan sonra da detaylı açıklamalarda bulunmamıştı. Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Mars yolculuğunda olan roketinin elde ettiği bir görüntüyü kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan bu görsel, Ay ve Dünya'yı aynı karede ve aynı durumdayken sergiliyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi'nden paylaşılan görsel

Çin Ulusal Uzay İdaresi

Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin paylaştığı görsel, Ay ve Dünya'nın hilal şeklindeki bir görünümünü sergiliyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bu görüntünün Dünya'dan 1.2 milyon kilometre uzakta çekildiği ifade edildi. Yetkililere göre roketin sahip olduğu optik navigasyon sistemi, yukarıda görmekte olduğunu görselin yakalanmasına imkan tanımış.

Yukarıdaki görüntü, Ay ve Dünya'nın duruş pozisyonları açısından zaten büyük bir öneme sahip. Ancak söz konusu görüntünün tek özelliği bu değil. NASA da bir süre önce buna benzer bir görüntü paylaşmış ve Dünya ile Ay'ı hilal şeklinde sergilemişti. İşte bu durum, Çin ile ABD'nin yeni bir sürtüşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Görünüşe göre ABD ve Çin, ilerleyen dönemlerde uzay üzerinden de karşı karşıya gelecek.

NASA'nın paylaşmış olduğu görüntü şu şekildeydi

NASA

Çin'in başlattığı Tianwen-1 misyonu, Mars'ın jeolojisi üzerinde incelemeler yapacak. Bu bağlamda bugüne dek NASA'nın yaptığı çalışmalara, yeni bir ortak daha çıkmış olacak. Ancak Çin'in başlattığı çalışmaların ne kadar başarılı olacağı şu an için bilinmiyor. Önümüzdeki dönemler, uzay rekabetinin daha da yükseleceğinin açık bir göstergesi.

Kaynak : https://www.popularmechanics.co.za/stuff/chinas-tianwen-1-captured-image-of-the-earth-and-moon/
26
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
26
3
2
0
0