• Anasayfa
  • Yaşam
  • Çok Az Kişinin Yaptığı, Dünyanın En Tuhaf 20 Mesleği

Çok Az Kişinin Yaptığı, Dünyanın En Tuhaf 20 Mesleği

107
22
8
7
5
Mezun olmasına sayılı günler kalan birçok öğrenci, ileride ne yapacağım diye düşünür durur.

Böyle durumlarda akla her zaman doktorluk, mühendislik, avukatlık, öğretmenlik gibi bilindik meslekler gelse de, esasında dünya üzerinde pek çok farklı ve ilginç meslek var. İşte onlardan bazıları...

Koku uzmanı

Koku uzmanları koltuk altındaki kötü kokuları engelleyen deodorantların ve ter önleyicilerin etkisini test eder. Burunlarını bu işe soktukları için hepsine teşekkür ederiz.

Olay yeri temizlikçisi

Bu mesleği yapmak için öncelikle oldukça soğukkanlı olmak gerekiyor. Şayet duygusal bir yapıdaysanız bu işi yapmayı aklınızdan çıkarın!

Olay yeri temizlikçisi kırılan duvarları, kapıları, kan lekelerini, kemikleri ya da vücut parçalarını temizler. Bu iş dünyadaki en pis işlerden biridir.

Solucan toplayıcısı

Eğer sakin bir yapınız varsa ve ellerinizin kirlenmesi sizi rahatsız etmiyorsa, bu iş tam size göre! 

Gündüzleri toprak altına saklanan solucanlar geceleri ortaya çıkar. Bu mesleği yapanlar da tam bu anda solucanları toplayarak geçimini sağlar.

Sahte yönetici

Şüphesiz ilginç bir iş, ama hiç de etik değil! Öte yandan, eğer Çin'de yaşamak istiyorsanız sahte yöneticilik pozisyonunu düşünebilirsiniz. Zira Çinliler, davetlere katılması, konuşma yapması ve bağlantı kurabilmesi için batılı bir sahte yöneticiye ihtiyaç duyuyorlar.

Seksörlük

Seksörlük dünyanın en tuhaf, ama aynı zamanda da en zor mesleklerinden biri. Civcivlerin cinsiyetini belirleme mesleği olan seksörlük, başka bir deyişle civcivlerin tavuk mu yoksa horoz mu olduğunu anlamak için yaratılan bir iş kolu. 

Uzakdoğu'da 100 yıldır sürdürülen bu mesleği, Türkiye'de tavukçuluk sektöründe çalışanlar dışında pek bilen yok. Maaşı bayağı dolgun olan seksörlük, yılda 200 bin TL kazandırıyor.

Profesyonel nedime

Profesyonel nedime, evlenecek kişiye evlilik hazırlıklarının her aşamasında profesyonel destek verir. Bir sorun olduğunda ilk o yardıma koşar, ayrıca geline stresten uzakta bir ortam hazırlar. Gerektiğinde topluluk karşısında konuşma yaparak gelinle yaşadığı 'gerçek dışı' anılardan dahi bahsedebilir!

Mumyalama

Ölen insanın çürümesini engellemek adına birtakım kimyasal işlemler uygular. Mumyalama işlemi pek çok kültürde dinsel alt metin taşır. 

Etik hacker

Bir kurumun internet sistemini kötü niyetli hackerlara karşı koruyan ve bunun karşılığında da kurumundan maaş alan kişidir. 

Şans kurabiyesi yazarlığı

Şans kurabiyelerinden çıkan yazıların arkasında aslında gerçek bir meslek var!

Şans kurabiyesi yazarlarının görevi bazen komik, bazen de düşündürücü olan cümle ve manileri bu ufak kurabiyelere sığdırmak...

Profesyonel ıslıkçı

İster inanın ister inanmayın ama ıslık çalarak para kazanabilirsiniz. 58 yaşındaki ıslık sanatçısı Henry Brady’e göre ıslık çalanlar da tıpkı müzisyenler ya da aktörler gibi birer sanatçı.

Henry, bu ilginç mesleği sayesinde insanların kalbine dokunabildiğini söylüyor. Profesyonel ıslıkçı olmak için yalnızca yeteneğinizin olması gerekmiyor, aynı zamanda kendi reklamınızı da yapmanız gerekiyor.

Buruşukluk gidericiler

Yepyeni ayakkabılarınızı ayağınıza giydiğinizde yumuşaklıkları ve buruşuk olmamaları hoşunuza gider değil mi? 

Birileri ayakkabıların kırışıksız olması için ciddi mesai harcar. Ayakkabı firmalarında çalışan buruşukluk gidericilerinin görevi özel bir ütü kullanarak ayakkabıların cam gibi olmasını sağlamaktır.

Mobilya deneyicisi

Size daha önce hiç miskin diyen oldu mu? Cevabınız evetse, belki de farkında olmadan size muhteşem bir kariyer fırsatı sunmuştur.

Tembel insanlar, firmaların mobilyalarını test etmelerine karşılık para kazanırlar. Mobilyaların üzerinde kıvranırlar, sallanırlar, arkaya yaslanırlar, öne yaslanırlar ve bütün rahatlık seviyelerini değerlendirirler. Mobilya deneyicilerinin bir günde 200 farklı parça üzerinde birtakım pozisyonları denemesi gerekir. Rahatınıza düşkünseniz bu ilginç meslek tam size göre.

Evcil hayvan yiyeceklerini tadanlar

Hayvanlar konuşabilseydi, insanlar da kedi ve köpek yiyeceklerini test etmek zorunda kalmazdı. Lezzetinden emin olmak isteyen bir grup macerayı seven insan, dokusundan sertliğine kadar bütün özellikler hakkında yorum yapma adına hayvan mamalarını yerler.

Marks & Spencer’ın gıda teknolojisi uzmanı Simon Allison, hayvan mamasını denedikten sonra hemen tükürdüğünü ve ağzını çalkalamak için koca bir bardak su içtiğini belirtmiştir.

Golf topu dalgıcı

Golf topları, golf sahalarındaki tehlikeli sulara kazayla düştüğünde birçoğumuz toplardan umudumuzu keseriz. Fakat golf toplarını batıklardan çıkararak para kazanan insanlar vardır.

Çıkarılan toplar daha sonra kullanılmış olarak golf kurslarına satılır.

Kusmuk temizlikçisi

Tartışmasız en ilginç mesleklerden biri... Lunaparklardaki hızlı trene binen insanların çoğu öğle yemeklerini bir anda çıkarırlar. Bu olay sıklıkla yaşandığı için lunaparklarda kusmuk temizleyen temizlikçiler vardır.  Bu işin berbat olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama Thorpe Park’ta çalışan kusmuk temizlikçisi Rhys Owen, lunapark trenlerini çok sevdiğini ve bu makineleri bedava kullanmak için her şeyi yapabileceğini söylüyor.

Sahte eleştiri yazarı

Evet, kesinlikle etik değil! Ama maalesef kimi insanlar para kazanmak için firmalar adına sahte eleştiriler yazarlar ve bunları belli internet sitelerinde yayınlarlar. 

Oteller, restoranlar ve ürünlerle ilgili sahte yazılar yapay olarak beğeni seviyesini arttırır ve rekabete neden olur.

Profesyonel uykucu

Uyuyarak para kazandığınızı düşünebiliyor musunuz? Evet siz de pijamalarınızı giyerek ve biraz kestirerek para kazanabilirsiniz. 

Şüphesiz dünyanın en ilginç mesleklerinden birini icra eden profesyonel uykucular, para kazanmak için uyurlar! Özellikle de uykuyla ilgili araştırma projelerinde...

Tuvalet kağıdı koklayıcısı

Tuvalet kağıdı üreticileri ürünlerinin kullanım öncesi, kullanım esnasında ve kullanımdan sonra kokusuz olmasını ister. Tuvalet kağıtlarının kokusuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu nedir? Tabii ki tuvalet kağıdı koklayıcılarıyla çalışmak. Bu insanlar sayesinde üreticiler ürünlerinin olağandışı ya da fark edilir derecede kokup kokmadığını öğrenirler.

Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri

Gezinen insanların kafasına hindistan cevizlerinin kazara düşmesini engellemek isteyen tatil köyleri, hindistan cevizlerini palmiye ağaçlarından düşmeden önce toplayacak personeller çalıştırırlar. Bu ilginç meslek sahipleri, ağaçlara tırmanırlar ve düşme tehlikesi olanları yerlerinden çıkarırlar.

Tatil köyü su kaydırağı deneyicileri

Bütün gün su kaydıraklarından kaymak, elbette ki ofiste oturmaktan iyidir. İngiliz tatil firması First Choice tarafından yükseklik, hız, hız kalitesi, iniş ve aynı zamanda güvenliğin test edilmesi açısından görevlendirilen Tommy Lynch’e göre havuzlar ve su kaydırakları ailecek çıkılan tatillerin en önemli parçalarından biridir ve bu sebeple her şeyin doğru çalıştığından emin olunması gerekir.

107
22
8
7
5
Emoji İle Tepki Ver
107
22
8
7
5