• Anasayfa
  • Yaşam
  • Çorum, Guinness Rekorlar Kitabına Adını Yazdırdı

Çorum, '1 Saatte En Fazla Fidan Dikme' Rekoruyla Adını Guinness'e Yazdırdı

138
6
4
4
1
Tarım ve Orman Bakanlığı, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan 'Bir saatte en fazla fidan dikme' dünya rekorunun Çorum'da dikilen fidanlarla Türkiye adına kırıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre dün 81 ilde 2023 noktada gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğinin önemli noktalarından biri de Çorum oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan, 'fidan dikme etkinliğine' ilişkin yapılan açıklamada, "Çorum, Guinness Rekorlar kitabına adını altın harflerle yazdırdı. 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekoru, bugün Çorum'da 3 bin kişinin katılımı ile dikilen fidanlarla Türkiye adına tescil ettirildi" denildi.

Öte yandan, bugün Orman Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında, Guinness yetkilileri tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye tescil belgesinin takdim edildi. Guinness Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, "1 saat içinde en çok ağaç dikme rekoru, Çorum'da, 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığına ait oldu." dedi.

çorum dünya rekoru

Geleceğe Nefes Seferberliği ile Türkiye adına tescil ettirilecek diğer Guinness Dünya Rekoru ise, 'Dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü' olacak. Bu rekor için, 11 Kasım'da fidan dikenlerin fidan dikim süresi 3 saat içinde ve sonrasında çektikleri fidan diken insan fotoğraflarını gelecegenefesalbum.com sitesine girerek yüklemesi gerekiyor.

çorum guinness rekoru

Çekilecek fotoğrafların Guinness tarafından onaylanabilmesi için gereken teknik koşullar sitede açıklanıyor. Çevreye duyarlı tüm katılımcıları ve Çorum halkını bu güzel ve anlamlı rekoru için kutluyoruz.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201911121040603826-corum-guinness-rekorlar-kitabina-girdi/
138
6
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
138
6
4
4
1