• Anasayfa
  • Otomobil
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Makam Arabasının Özellikleri
285
102
67
37
36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam aracı, diğer bakanların ya da milletvekillerinin kullandığı makam araçlarından çok daha teknolojik özelliklere sahip. Özellikle olası saldırılara karşı üstün koruma teknolojisine sahip olan Mercedes S600 marka makam aracının sahip olduğu özelliklere sırasıyla bir bakalım.
Maliyeti 1 milyon TL
Maliyeti 1 milyon TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracı 1 milyon TL masrafla tekrar restore edildi.

Göz yaşartıcı far
Göz yaşartıcı far

Aracın farlarının hemen yanında göz yaşartıcı gaz bulunuyor. Kaçış kabiliyetinin arttırılması için farlar, standardından çok daha uzun yanabiliyor.

Delinmeyen lastikler
Delinmeyen lastikler

Aracın tekerlekleri, delinme ve patlamaya karşı dayanıklı. Fakat olası bir delinme durumunda dahi çelik jantlar devreye girerek aracın yine de  hareket etmesini sağlıyor.

Camlar kurşun geçirmez
Camlar kurşun geçirmez

S600 modellerinden farklı olarak daha uzun olan Erdoğan’ın makam aracı, kurşun geçirmez ve türlü patlayıcılara karşı korunma özelliklerine sahip. Olası kimyasal saldırılara önlem olarak araç havayı hiçbir şekilde geçirmiyor.

Titanyum ve çelikle güçlendirilen gövde
Titanyum ve çelikle güçlendirilen gövde

Mercedes S600’ün kasası titanyum alaşımından yapılma. Ayrıca kapıları da 13 cm’lik çelikle güçlendirilmiş. Yani araç için hem kurşun hem de ağır silahları geçirmeyen bir canavar tanımını yapabiliriz.

Göktürk-1 uydusuna bağlı
Göktürk-1 uydusuna bağlı

Aracın içerisinde bulunan telefon, direkt olarak Göktürk-1 uydusuna bağlı. Bu sayede yaşanacak bir tehlike anında Erdoğan ve korumaları, istediği kurumla irtibat sağlayabiliyor.
 

Bonus

Obama’nın füze geçirmeyen arabasıyla ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

285
102
67
37
36
Emoji İle Tepki Ver
285
102
67
37
36