• Anasayfa
  • Yaşam
  • Daha On Yaşında Google ve Microsoft'un Radarına Giren Kız

Daha On Yaşında Google ve Microsoft'un Radarına Giren Programlamacı Kız

90
13
12
8
4
Microsoft ve Google'ın radarına girecek kadar iyi işler yapmak, kendi şirketinizi kurmak ve Silikon Vadisi'nde konuşmacı olmak sizce imkansız mı? Bu on yaşındaki dahi için değil.

Ülkemizde en fazla futbolda genç yeteneklerin adını duyuyoruz ne yazık ki. On yaşındaki Samaira Mehta ise Silikon Vadisi'nde gelişimi takip edilen bir çocuk programlamacı olarak ünlendi. 

Altı yaşında kodlama öğrenen Metha, sekiz yaşına geldiğinde CoderBunnyz adlı bir oyun yarattı. Bu oyunun amacı ise diğer çocuklara kodlama yapmayı öğretmek. CoderBunnyz'in duyulmasının ardından Metha, pek çoğu Google'da gerçekleştirilen çocuklara kodlama atölyelerinde görev aldı. 

Gerçek PowerPuff Girl

Girdiğii bir yarışmada, tasarladığı kutu oyunuyla 2500 dolar ödül kazanarak dikkat çeken Metha, Cartoon Network'ün reklamcılarının ilgisini çekmiş. Kanalın çektiği "Gerçek Powerpuff Girls" videolarında yer alan Metha'nın şöhreti ve kariyeri o noktadan sonra hızla yükselmiş.

Yaptığı oyun Amazon'da 1000 kopya satan ve 35 bin dolar kazandıran Matha oldukça başarılı bir girişimci. Arkasında ona destek olan gururlu babası Rakesh Mehta var. Mehta da Intel'de ve Oracle'da mühendislik yapmış bir isim. 

Matha'nın kurduğu "Evet, 1 Milyar Çocuk Kodlayabilir" girişimi de oyununun okullara bağışlanmasını, böylelikle çocukların kodlama öğrenmesini amaçlıyor. Matha'nın ayrıca oyunlar, robotlar ve kodlama üzerine bir sohbet programı bulunuyor.

Oyununa bir de ek paket yapan ve bunu "Dünyanın ilk yapay zeka masa oyunu" olarak tanımlayan Metha, ileride çalışmak için Google ve Microsoft'un şimdiden radarına girmiş durumda. 

Kaynak : https://www.businessinsider.com/10-year-old-coder-so-successful-now-a-valley-sensation-2018-10
90
13
12
8
4
Emoji İle Tepki Ver
90
13
12
8
4