• Anasayfa
  • Bilim
  • Deniz Seviyeleri, Yılda 14 Trilyon Dolara Mal Olacak

Deniz Seviyelerinin Yükselişi, 2100 Yılına Kadar Yılda 14 Trilyon Dolara Mal Olacak

19
3
3
2
1
Günümüzün en değerli firması olan Apple, 1 trilyon barajına yeni ulaşmak üzere. Yılda Yaklaşık 14 Apple'ı çarçur edeceğimiz çok elzem bir masraf ortaya çıkıyor. Geleceğin ekonomistleri, okyanus ekonomisi üzerinde şimdiden çalışmaya başlasalar iyi olur. Nitekim suyun altında boğulmadan son derece pahalı önlemler almak gerekiyor.

Birleşmiş Milletler,  küresel ısınmanın deniz seviyelerinin yükselmesine etkisini ekonomik olarak ortaya koyan yeni bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonuçları, dünya devletlerine uyarı niteliğinde, çünkü gelecekteki tek gayemiz boğulmamak olabilir. İngiltere’de yer alan Ulusal Oşinografi Merkezi (NOC) tarafından yürütülen araştırma, sıcaklıklardaki artışın 2 derece altında tutulması hedefinin ne kadara mal olabileceğini ortaya çıkarttı. (Oşinografi: Okyanus bilimi)

Dünya devletleri, sıcaklıklar 2 dereceden daha fazla yıllık yükseliş kaydetmesin, küresel olarak daha yavaş ısınalım diye 2100 yılına kadar yıllık 14 trilyon dolarlık harcama seviyesine ulaşacaklar.

Araştırmacılara göre en çok harcamayı yapacak olan ülkeler arasında Çin gibi, orta ve yüksek gelir düzeyine sahip olan ülkeler var. Günümüzün yüksek gelirli ülkelerin çoğu yer altı sistemleri son derece gelişmiş olduğu için, ekonomik olarak bu durumdan en az etkilenecekler arasında bulunuyor. 

NOC yetkilisi Dr. Svetlana Jevrejeva yönettiği araştırma için şu açıklamayı yapıyor:

“600 milyonu aşkın insan, deniz seviyesinden 10 metre veya daha alçak olan, düşük rakımlı bölgelerde yaşıyor. Isınma dolayısıyla karalarda bulunan buzulların erimesi, küresel deniz seviyelerini yükseltecektir. Aynı zamanda okyanus sularında meydana gelecek olan ısıl genleşme, deniz seviyesinin yükselmesini de hızlandıracaktır” 

Devletler, emisyon oranlarını düşürerek, ısınma limitini 2 derecenin altında tutmaya çalışsalar da, karbon salınımı bütünüyle kesilemediği için süreç işlemeye devam ediyor. Bu nedenle dünyanın farklı bölgelerinde taşkınlar ve büyük seller meydana geliyor. Isınma devam ettikçe baskınların, taşkınların sayısı artıyor. Ülkelerin bu durumlar karşısında önlem almaları gerekiyor. Olaylar arttığı için önlemlere yatırılan para miktarı da artıyor. Dolayısıyla her geçen yıl su altında kalmamak için harcanan toplam tutarda da bir artış yaşanıyor. 

Araştırmanın sunduğu veriler de bu artışın 2100 yılında yıllık 14 trilyon dolara çıkacağı yönünde. Eğer sarf edilen küresel ısınma karşıtı çabalar daha fazla destek bulmaz, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkeler, bu süreçte üstüne düşeni yapmazlarsa, ne yazık ki kötü son kapıda. Gelecekte küresel ısınmayı bütün dünya yaşarken, parası olan kurtulacak gibi görünüyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2018-07-sea-world-trillion-year.html
19
3
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
19
3
3
2
1