• Anasayfa
  • Yaşam
  • Sürücülerin Uygunsuz Davranışlarını Kontrol Eden Yapay Zekâ

Geliştirilen Projeyle, Direksiyon Başında Telefonla Konuşan Sürücüler Tespit Edilecek

6
5
3
1
1
Ne yazık ki dikkatsiz sürücüler trafikte yer almaya, hem kendisinin hem de başka insanların hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor. Ancak İTÜ OTAM ve PIXSelect dikkatsiz sürücüleri tespit edebilecek bir proje geliştirdi.

Trafikte olduğumuz anlar, belki de hayatımızda etrafımıza en çok dikkat etmemiz gerekenler anlardır. Ancak tüm uyarılara rağmen bu kurallara dikkat etmeyen sürücüler halen bulunuyor. Burada yapılması gereken şey ise bu sürücüleri trafikte tespit etmek.

İTÜ OTAM (Otomobil Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), ARI Teknokent’te yer alan PIXSeleckt ile ortak bir projeye imza attı. Ortak olarak geliştirilen projeyle birlikte araba sürerken sigara içen, telefonla konuşan, uyuyan ya da emniyet kemerini bağlamayan sürücüler yapay zekâ vasıtasıyla tespit edilebilecek.

Sistem nasıl çalışıyor?

İTÜ OTAM ve PIXSelect tarafından geliştirilen Yapay Zekâ Sürücü Davranışlarını İzleme projesi, aracın dikiz aynasına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kamerayla sürücüyü takip ediyor. Yapay zekâ, buradan elde edilen görüntüleri işleyerek sürücüyü ve merkezi uyarıyor. Sürücülerin direksiyon başındaki hatalarını algılayabilen yapay zekâ, anlık uyarılarda bulunabiliyor.

İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, geçen Ekim ayında başlattıkları test sürücüleriyle, ellerine sürücülerle ilgili ciddi bir big data (büyük veri) geçtiğini söyledi. Özcan, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“İşte bu big data'yı, işlemek üzere teknogirişim firmalarıyla ortak projeler üretiyoruz. ‘Yapay Zekâ ile Sürücü Davranışları İzleme’ projemizi de İTÜ ARI Teknokent firmalarından PIXSelect ile birlikte geliştiriyoruz. Yapay zeka ile paylaştığımız data arttıkça, zeka seviyesi artıyor, daha hızlı tespit edebiliyor. OTAM'da testlerini yürüttüğümüz ve kullandığımız bu teknolojik çözüm ile forklift kullanıcılarından filolarındaki araçların sürücülerine kadar diğer firmalarımızın ihtiyacını karşılamaya da hazırız.”

PIXSelect Genel Müdürü Kerem Yazıcı ise özellikle görüntü analizinde sürücü davranışları üzerine odaklandıklarını söyledi. Yazıcı, “Sürücünün sigara içmesinden, yorgunluk analizine, trafikte risk oluşturabilecek telefon kullanımına kadar birçok davranışını yapay zekâ sayesinde tespit edebiliyoruz.şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/sigara-icen-ve-telefonla-konusan-surucu-yapay-zekayla-tespit-edilecek/1673662#
6
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
6
5
3
1
1