Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Üzücü Rapor: Adana Ceyhan Akdeniz'in En Kirli Yeri

42
7
2
1
1
Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın Geçtiğimiz yıl yayınlamış olduğu rapor, Akdeniz'deki kirlilik sebebinin en büyüklerinden biri olan plastik atıkları derinlemesine inceliyor. Rapor Akdeniz'i en çok Mısır'ın kirlettiğini ortaya koyarken en kirli yerini de Adana Ceyhan olarak belirtiyor.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Akdeniz'in plastik kirliliği konulu raporunu yayınladı. Akdeniz'in en kirli 5 bölgesinin sıralandığı raporda, en kirli yer Adana'nın Ceyhan Nehri'nin Akdeniz'e dökülen kısmı oldu. Yapılan ölçümlerden elde edilen bilgiler üzerine Ceyhan Nehri sahilinde kilometre başına 31,3 kilogram plastik atık bulunduğu belirlendi.

En fazla plastik atığa sahip olan Adana Ceyhan'ı, 26.1 kilogram ile İspanya Barcelona ve 21 kilogram ile İsrail Tel Aviv takip etti. Akdeniz'i en çok kirleten ülkeler arasında ise Mısır başı çekiyor. Denize yılda 250 bin ton plastik çöp döken Mısır bu alanda hoş olmayan bir tutuş sergilerken Türkiye'nin denize döktüğü plastik çöp miktarı 110 bin ton dolaylarında.

Rapor, plastik atıkların sahillerde oluşturduğu zarar sebebiyle turizmin de toplam 268 milyon euro zarar ettiğini, balıkçılık sektöründe ise bu zararın 150 milyon euro olduğunu söylüyor.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)'nin yayınladığı raporda Türkiye'nin çöp dönüştürme oranının %80,9 olduğuna vurgu yapılırken, dünyadaki toplam plastik çöpün yüzde 3,5'unu da ithal ettiği söylendi. Yapılan çalışma, Akdeniz'de yaklaşık 247 milyar adet plastik çöp bulunduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-48554480
42
7
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
42
7
2
1
1