Samsung'dan 14nm Teknolojili Yeni Exynos 7 Octa

0
0
0
0
0
Samsung'dan yapılan resmi açıklamayla 14nm teknolojisiyle üretilen yeni Exynos 7 Octa işlemcisi geliyor.

Samsung, son zamanlarda çıkardığı işlemcilerin performansları açısından en çok sevilen ve kullanılan Qualcomm Snapdragon işlemcileriyle başa baş bir mücadele işine girdi.

Şu andaki en çok dikkat çeken 4 firma olan QualcommSamsungMediaTek ve Intel arasındaki çekişmede bu iki firma bir adım önde giderken Samsung liderliği alma yarışında olduğunu görüyoruz.

Samsung tarafından yayınlanan açıklamaya göre Exynos 7 Octa işlemci serisine 14nm teknolojisi ve 3D FinFET teknoloji yapısına yer veriyor. Bu sayede hem daha küçük olacak işlemci hem de performans ve tüketim seviyelerini değiştiriyor.Samsung'un yaptığı açıklamada bu teknoloji ile 20nm teknolojili işlemcilerine göre 20%  performans artışı görülüyor. Bunun yanında  35% oranlarına varan güç tüketimi azalması gözlenirken, bir de verimlilik konusunda 30%  bir artış görülmüş.

Birçok kaynağa göre bunun Samsung Galaxy S6 modelinde görülecek olan Exynos 7 Octa 7420 olduğu iddia ediliyor. Yani bu haberimizde ortaya çıkan benchmark testlerinden de görüleceği üzere bu işlemci Snapdragon 810 ile başa baş giden bir işlemci. Ancak, performans bazında başa baş olan bu iki işlemci arasında büyük ihtimalle Exynos 7420 güç tüketimi konusunda öne çıkabilir.Temel olarak değinmek gerekirse 14nm'ye küçültülen ve 3D FinFET kullanıldığı bu çipset, işlem sırasındaki birbirilerine daha yakın olmalarından dolayı enerji kaybını arttırırken daha verimli bir akış sağlandığından dolayı daha iyi bir performans gösterebiliyor. Aynı zamanda S810'a göre daha az ısınması beklenilen bu yeni işlemci, bu haberimizde bahsettiğimiz S810'un az ısınma durumuna göre de bir avantaj sağlayabilir.

Her ne kadar benchmark testlerinin belirleyici olması durumu olsa da Galaxy S6 modelinin tanıtılmasıyla daha iyi bir fikir elde edebileceğiz. 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0