• Anasayfa
  • Donanım
  • İngilizlerin Banka Hesaplarını Boşaltan Hackerlardan Bir Tanesi, 15 Yaşında Çocuk Çıktı

İngilizlerin Banka Hesaplarını Boşaltan Hackerlardan Bir Tanesi, 15 Yaşında Çocuk Çıktı

0
0
0
0
0
İngiltere’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Talk Talk’a karşı geçen hafta düzenlenen ve şirketin milyonlarca müşterisinin kişisel bilgilerinin çalınması ve bazı müşterilerin banka hesaplarından para alınması ile sonuçlanan siber saldırı ile ilgili olarak Kuzey İrlanda’da yaşayan 15 yaşında bir çocuğun tutuklandığı açıklandı.
İngiltere’de popüler mobil/internet sağlayıcısı Talk Talk’a yapılan siber saldırı sonucunda milyonlarca kişinin kişisel detaylarının çalındığı ve banka hesaplarının boşaltıldığı ortaya çıkmıştı. Tutuklamanın Scotland Yard, Ulusal Suç Ajansı ve Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı’nın siber suç biriminin ortaklaşa yürüttüğü bir operasyon sonucunda gerçekleştiği açıklandı. Talk Talk yetkilileri yayınladıkları açıklamada “Bunun müşterilerimiz için endişe verici bir dönem olduğunun farkındayız. Polisin konuya gösterdiği hassasiyet  için müteşekkiriz. Soruşturmaya destek vermeye devam edeceğiz” dedi. Şirket 4 milyon müşterisinden kaçının saldırıdan etkilendiğini hala bilmediklerini itiraf ederken, siber saldırının hedefi olan kişi sayısının ilk tahminlerden çok daha düşük olduğunu düşündüklerini de belirtti. Yetkililer geçen hafta Talk Talk’ın internet sitesine yapılan saldırıda müşterilerin doğum tarihleri, banka hesap numaraları ve bazı diğer detaylarının çalındığını duyurmuştu. Siber saldırının ardından Talk Talk’ın hisseleri %12 oranında düşmüş ve şirket toplamda 360 milyon sterlin değer kaybetmişti. 

Geçen hafta Talk Talk CEO’su Dido Harding siber saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia eden gruptan bir şantaj epostası aldığını söylemişti. Talk Talk’ın uğradığı saldırıyı Ulusal Suç Ajansı ile birlikte araştırmakla görevlendirilen Scotland Yard’ın siber-suç birimi söz konusu e-postanın gerçekten saldırıyı organize eden bilgisayar korsanları tarafından gönderilip gönderilmediğini incelemekte olduklarını belirtmişti.Scotland Yard’ın açıklmasına göre, Talk Talk hack saldırısı ile bağlantılı olarak 15 yaşlarında bir çocuk Kuzey İrlanda’da tutuklandı. Metropolitan Polisi Pazartesi öğleden sonra Antrim bölgesinde bir evde arama yapıldığını söyledi. 15 Yaşında bir çocuk Bilgisayarı Kötüye Kullanım yasası suçları şüphesiyle tutuklandı. Çocuğun Antrim karakolda gözaltına alındığı ​​ve Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı’ndan gelen dedektifler tarafından sorgulandığı bildirildi. Adreste yapılan aramalar ve soruşturma devam ediyor. Soruşturmanın Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı ve Metropolitan Polisi Siber Suçlar Birimi ortak çalışması olduğu söylendi.Dört milyondan fazla İngiliz müşterisi olan TalkTalk web sitesinin hacklendiği ve müşterilerinin bankacılık bilgilerine ve kişisel bilgilerine erişilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bu sebeple Perşembe günü bir adli soruşturma başlatılmıştı. Şirket şifreli bir şekilde açıklama yaparak ne kadar müşteri bilgisinin ele geçirildiği konusunda net bilgi vermedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0