1980 Model Amiga Bilgisayarlar Hala Çalışıyor!

0
0
0
0
0
1980 yılında üretilen, "Commodore Amiga" şuan aktif olarak 19 okulda ısıtma ve havalandırma görevini üstleniyor!
Geçmişin efsanelerinden olan, Commodore Amiga, yaşını aldırmadan aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

Günümüzde Türkiye'de bankaların çoğu hala eski bilgisayar ve yazılım dillerini kullanmaya devam ettiği gibi, 19 okul da Commodore Amiga'dan vazgeçmemiş ve aktif olarak okulun ısıtma/soğutma ve havalandırma sistemlerinde kullanmaya devam ediyor.

Yeni bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdiğinizde aklınıza ilk gelen soru "bu beni kaç yıl götürür?" oluyor değil mi? Ya da yeni bir bilgisayar toplarken önünüzdeki kaç yılı göze alarak topluyorsunuz ? 

Şimdi birde 80'li yılların teknolojisiyle üretilen, boyutu bir buzdolabı kadar olan, 35 yaşında bir bilgisayar düşünün. Hala tıkır tıkır çalışan.
Amiga reis, o zamanların alışılagelmiş donanımlarının aksine 1200 bitlik modem ve kablosuz radyo sinyaline sahip. Bu yöntem ile 19 okul ile iletişim kurup, kendisine gelen ısı verilerine göre, kazanları kaynatıyor, soğutucu fanlarını harekete geçiriyor.
 

 Amiga reisin başı hiç mi derde girmedi?


Girmez olur mu? Reisin klavyesi kaç kere kırıldı, mouse u kaç kere düşürüp parçaladılar. Hemde parçaları o kadar zor bulunan reisi çok incittiler ama artık günümüzde E-bay , Amazon saolsun eski parçaları bulmak daha kolay. Reisi tekrar tekrar bir araya getirdiler.

Amiga reisi ilk programlayan 80 li yıllarda okulun öğrencisi olan kişi, hala yazılımsal düzeltmeleri yapabilen tek kişi. Kendisinden başka çevrede Amiga reisin yazılımsal işlerini bilen yok. Çok şükür ki kendisi hala o çevrede yaşamını sürdürüyor ve reise o bakıyor.

Yerel yönetim ise Amiga reisi değiştirmeyi düşünüyor, bunun maliyeti ise 1,5 - 2 milyon dolar. (Reis tıkır tıkır çalışıyor, müsrifliğe gerek yok!)

Reise sahip çıkalım :)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0