2015'te RAM Fiyatları Ucuzlayacak mı?

0
0
0
0
0
Yıllardır devam eden DRAM üreticileri arasındaki rekabetin gün geçtikçe kızışması, sabit bellek fiyatlarının 2015’te düşüşe geçmesine neden olabilir. Gartner'e göre (Amerikan araştırma şirketi) 2015 bazında büyüme tahmini yüzde 5.8'den yüzde 5.4'e gerilemiş durumda.
Yıllardır devam eden DRAM üreticileri arasındaki rekabetin gün geçtikçe kızışması, sabit bellek fiyatlarının 2015’te düşüşe geçmesine neden olabilir. Gartner'e göre (Amerikan araştırma şirketi) 2015 bazında büyüme tahmini yüzde 5.8'den yüzde 5.4'e gerilemiş durumda.

Bilgisayarlarda, mobil ürünlerde, arabalarda, medikal cihazlarda, makinelerde, televizyonlarda ve diğer elektronik eşyalarda kullanılan yarı iletken marketinin DRAM'lerden oluşuyor olması rekabeti en üst seviyelere çıkardı. Dolayısıyla RAM fiyatlarına yansıyacak olan rekabetten kullanıcılar karlı çıkacak gibi görünüyor. Toshiba ve Samsung gibi bellek üreticileri 2013’te, DRAM üretimini azaltıp NAND flash üretimine yönelerek, mobil ürünlerdeki artan talebi karşılamayı tercih etmişlerdi. Bu hareket o dönemdeki talep miktarının arz miktarını geçmesine ve DRAM fiyatlarının dengede kalmasına yönelikti ve kısmen başarılı olmuşlardı.
Günümüzdeki PC’lerin DDR4 bellekler ile değişiyor olması kullanıcıların gözünü korkutuyor olabilir. Şu anda DDR4 fiyatlandırması oldukça yüksek ancak talep arttıkça DDR4 fiyatları da düşecek. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0