• Anasayfa
  • Donanım
  • Dış Desteğe İhtiyaç Duymadan Kendi Enerjisini Üreten 3D Mikro Batarya

Dış Desteğe İhtiyaç Duymadan Kendi Enerjisini Üreten 3D Mikro Batarya

0
0
0
0
0
ABD'li araştırmacıların ürettiği mikro bataryalar, dış bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi enerjisini kendisi üretiyor.
Özellikler akıllı telefonların ve tabletlerin kalınlıkları, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte incelmeye başladı. 4.75 mm inceliğe kadar düşen akıllı telefonlar, doğru orantılı olacak şekilde düşük bataryalarla güçlendirilmek zorunda kalıyorlar. İnce gövdeli cihazların daha güçlü bataryalara sahip olması için çalışmalar yürüten ABD’deki Illinois Üniversitesi araştırmacıları, sadece mobil cihazlarla sınırlıklı kalmayacak şekilde bu tarz sorunların ortadan kaldırılması adına 3D mikro batarya geliştirdi.

3D holografik litografi ve 2D foto-litografi teknikleri kullanılarak üretilen mikro batarya, elektrot yapısı üzerinde daha net kontrol sağlama imkanı tanıyor. Bu sayede her cihaza göre farklı bataryalar üretilebiliyor.Boyutu ne olursa olsun cihazlar, standart çalışma işlevini yürütebilmek için güç ihtiyacını dışarıdan alır. Araştırmacılar, üretilen 3D mikro batarya ile mevcut çalışma gücünün dış bir desteğe ihtiyaç duymadan bağımsız olarak üretilmesini sağlayacak.

İlerleyen zamanlarda, ABD’li araştırmacıların üzerinde çalıştığı bu mikro bataryaların hangi cihazlarda kullanılacağına dair bilgilere eriştiğimizde sizlerle paylaşacağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0