• Anasayfa
  • Donanım
  • Kıramayacağı Şifre Olmayan, Tarihin İlk 5 Atomlu Kuantum Bilgisayarı Üretildi

Kıramayacağı Şifre Olmayan, Tarihin İlk 5 Atomlu Kuantum Bilgisayarı Üretildi

2
0
0
0
0
Bilim insanları tarafından üretilen tarihin ilk 5 atomlu kuantum bilgisayarı, ne kadar zor olursa olsun tüm şifrelerini kırma potansiyeline sahip.
Son günlerde Apple’la FBI arasında doruk noktasına ulaşan şifrenin kırılması gibi konular, bilim insanlarının ürettiği 5 atomlu kuantum bilgisayarıyla artık yaşanmayabilir. Belirtilenlere göre bu bilgisayar, klasik ve zor yöntemler kullanılarak geliştirilmiş tüm şifreleri kırabilme potansiyeline sahip.

Geleneksel bilgisayar işlemlerinde sayılar 0 ya da 1 ile temsiş ediliyor. Bilim insanlarının ürettiği kuantum bilgisayarda bu işlem qubit adındaki atomik ölçekli ünitelerle yapılıyor. Qubit’ler eş zamanlı olacak şekilde hem 0 hem de 1 olabiliyor, buna kuantum fiziğinde süperpozisyon deniyor. Bu bilgisayarlar üzerinden 15’in faktörünü almak için 12 qubit’e ihtiyaç duyuluyor olsa da MIT ve Innsbruck Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, bu işlemi her bir atom tarafından temsil edilen 5 qubit’e indirmenin yolunu bulmayı başardılar.Atomları oluşturulan suni bir tuzağın içinde hapsederek kuantum sisteminin stabil olarak kalmasını sağlayan lazer titreşimleri kullanan bu sistem, ayrıca ölçeklenebilirliği de vaat ediyor. Bu sayede daha büyük sayıları alt edebilmek için daha fazla sayıda atom ve lazer titreşimi, daha büyük bir kuantum bilgisayara eklenebiliyor. Bu da kredi kartlarının, son derece önemli devlet bilgilerinin ve farklı birçok gizli verilerin korunmasında kullanılan RSA tabanlı faktorizasyon yöntemler için büyük bir risk oluşabileceği anlamına geliyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0