• Anasayfa
  • Donanım
  • Abu Dabi'de Güneşin Konumuna Göre Şekil Değiştiren Akıllı Güneşlik Sistemi

Abu Dabi'de Güneşin Konumuna Göre Şekil Değiştiren Akıllı Güneşlik Sistemi

0
0
0
0
0
Abu Dabi'de bulunan ikiz kulelere yerleştirilen yıldız biçimindeki akıllı güneşlikler ile güneşin konumuna göre hareket ederek binadaki ısımayı %50 oranında engelleyebiliyor.
Normal harcamaların milyon hatta milyar dolarlar ile ifade edildiği Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki meşhur Abu Dabi'de bulunan bir ikiz kuleler görenleri şaşkına çeviriyor. Aedas Mimarlık isimli bir firma tarafından üretilen akıllı güneşlik sistemleriyle sıcağın bağrında bulunan ve tamamen cam ile kaplı ikiz gökdelenleri soğutması için %50 enerji tasarrufuna varan bir destek sağlayabiliyor.

Mercedes-Benz yıldızına benzeyen şekillere sahip olan bu paneller sanki binanın bir derisi gibi üzerine ekleniyor. Daha sonra bilgisayar üzerinden programlanan bu güneşlikler güneş ışığı gelmeye başlayınca kapanıp, gidince açılan bir yapıya sahip oluyor.Bir şemsiye gibi açılıp kapanan binalar aynı zamanda sanki arıların üşüşüp petek yapmış gibi görünüşüyle de bu iki binaya hoş bir tasarım da oluşturmuş. Güneşliklerin kapatmış olduğu odada oturan insanların kendi isteklerine göre açıp kapatabilmesine de olanak sağlayan bu sistem dünyada bu tarz olarak ilk olduğunu belirtmiş olalım.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0