AMD'den Dizüstü Bilgisayarlara 12 Çekirdekli İşlemci

0
0
0
0
0
AMD'den Dizüstü Bilgisayarlara 12 Çekirdekli İşlemci
Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen Computex etkinliği çerçevesinde AMD, on-line oyun ve canlı yayın odaklı geliştirilmiş yeni işlemci serisini tanıttı.
Intel’in pazar payının büyüklüğüne rağmen hala en büyük rakibi olan AMD, online oyun ve 4K stream performansı için özel olarak geliştirilmiş, çok daha yüksek grafik performansı sunan Radeon R6 ve R7, 10 ve 12 çekirdekli işlem ünitesine sahip.

Bu da şu an için Carrizo kod adı ile anılan ve yeni nesil Excavator çiplerini kullanan kartın üzerinde dört adet x86 işlem birimi (işlemci) ve 6 ya da 8 adet de grafik işleme birimi (GPU) çekirdeği bulunduğu anlamına geliyor. (yakında çekirdekten çıkıp karışık çerez tabağına dönüşecek işlemciler)

Bu işlemcilerin ilgi çekici yanı ise dizüstü bilgisayar pazarını hedef almış olmaları. Üstelik orta seviye bilgisayar pazarını. (bak bu iyi haber)

Çip üreticisinin öncelikli amacı elbette laptop pazarının geçtiğimiz yıl 45.1 milyon adet dizüstü bilgisayar ile neredeyse %90’ına sahip olan Intel’den mümkün olduğu kadar pay almak. Bu nedenle Intel’in baskın olduğu orta seviye cihazlara yönelen AMD, 400 - 700 Dolar arasında oynayan segmentte, bu yeni nesil işlem çiplerini kullanacak. (Bunlar Türkiye’de de makul fiyatlı oluyor; ama tabi ki bizde 400 Dolar’a denk gelmeyen fiyatlarda)

Ayrıca oyun performansı olarak son derece verimli de çalışabilen yeni nesil işlem çipleri Computex’te gösterilen deneme ürününde dizüstü bilgisayar şarjdan çıkartıldığında batarya gücü ile 2 saat boyunca, full-HD çözünürlükte ve saniyede 30 kare hızından daha yüksek fps hızında 2 saat boyunca Dota 2 oynamanıza izin veriyor. Yeni nesil ayrıca AMD’nin Microsoft Kinect teknolojisine benzeyen Gesture Control (hareket algılama) teknolojisini de sorunsuzca destekliyor.

AMD hala pazar yaygınlığı bakımından Intel’n gerisinde dursa ve bir zamanlar kafa kafaya yarıştıkları dönemin hasretini çekiyor olsa da bu yeni nesil çipler ile pazarda aradığını bulacak gibi görünüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0