• Anasayfa
  • Donanım
  • AMD'ye İşlemcilerinin Çekirdek Sayılarında Hile Yapıyor Sebebiyle Dava Açıldı

AMD'ye İşlemcilerinin Çekirdek Sayılarında Hile Yapıyor Sebebiyle Dava Açıldı

0
0
0
0
0
AMD firmasına bir müşteri tarafından, Bulldozer işlemcilerinde çekirdek sayıları yanlış gösteriliyor ve hile yapılıyor sebebiyle dava açıldı.
Piyasada son dönemde açılan davalar genelde firmalar arası olup, çoğunlukla patent kavgalarına dayanıyordu. Arada bir de kullanıcılar aldatıldıklarını düşünüp, firmanın açıklarını yakalamaya çalışıyor ve dava açabiliyor.

Tony Dickey isimli müşteri kendisi ve tüm Bulldozer işlemci kullanıcıları adına AMD’ye toplu dava açtı. Davanın gerekçesi olarak ise AMD’nin Bulldozer mimarisinde kullanılan iki çekirdeği tek bir modülde birleştirmesi, ancak Windows’un bunu yine iki çekirdek modül olarak algılaması gösterildi.

Yani orijinalde iki çekirdek ayrı olarak çalışamıyor ancak piyasaya aksi şekilde sunuluyor. 8 çekirdek gözüken işlemcinin aslında 4 çekirdek olduğu, vaat edilen performansın sistemlerde gerçekleşmediği de Dickey tarafından vurgulanıyor.Piyasada kendisi kadar sistemi ve işlemcileri bilen insanlar olmadığı için milletin kandırıldığına dayanan Dickey, hukuki ceza, dava masrafları, tedbir ve beyan ile birlikte faiz masraflarının karşılanmasını istiyor ve kabul edilebilir bir miktar para cezası talebinde bulunuyor. İyi niyetin suistimal edilmesiyle birlikte Dickey, Tüketiciyi Koruma Kanunu ve Haksız Rekabet Kanunu ihlalini öne sürüyor. Şimdi merak edilen soru ise AMD’nin bu konu hakkında nasıl bir cevap vereceği.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0