AMOLED Ekranlardaki Burn-In Sorununu Nasıl Çözersiniz?

2
2
1
0
0
AMOLED ekranlara sahip olan akıllı telefonların sıklıkla karşılaştığı Burn-In sorununu başlamadan nasıl çözebileceğinizi anlattık.
Burn-In, AMOLED ekranlara sahip cihazlarda sıklıkla rastlanan bir sorun. Ekranda iz kalmasına yol açan bu sorunun ortadan kaldırılması için bazı uygulamalar ve yöntemler bulunuyor.

Burn-In ne anlama geliyor?

AMOLED ekranlardaki ışıkları yayan pikseller ya da diyotlar, zamanla işlevlerini tam olarak yerine getiremezler. Cihazınızda durum simgeleri sürekli olarak ekranda görüldüğü için bu simgelerin bulunduğu bölümdeki pikseller eskiyor. Bunun olmasının en büyük sebebi, arayüzdeki düğmelerin beyaz olması. Beyaz ışığın oluşması için kırmızı, mavi ve yeşil renkler aynı anda yakılıyor. En uzun ömürlü diyotlar sırasıyla kırmız, yeşil ve mavi olacak şekilde sıralanıyor.

LCD ve e-ink tarzı ekranlarda böyle sorunlar olmuyor. Fakat AMOLED bu tarz sorunların yaşanmasını önleyerek daha uzun ekran ömrü yaratabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Öncelikle ekran parlaklığını kısarak AMOLED ekranın daha uzun ömürlü olması için ilk adımı atmış olacaksınız. Ayrıca ekranın zaman aşımını ne kadar kısaltırsanız o kadar daha iyi olur.Duvar kağıdı

Colors uygulaması, duvar kağıdınızı düz bir renkle değiştirmenizi sağlıyor. Siyah bir duvar kağıdıyla pil ömrüyle birlikte ekranın ömrünü de uzatmış olursunuz.

SwiftKey

Burn-In’in azalması için SwiftKey gibi 3. parti uygulamaları kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü SwiftKey’in koyu renkli klavye teması, AMOLED ekranınızı daha da koruyacaktır.

Telefonunuzun AMOLED ekran olup olmadığını bilmiyorsanız eğer, Samsung ve LG’nin AMOLED’den faydalandığını söyleyelim. Ayrıca Motorola’nın da bu ekran teknolojisini kullandığını biliyoruz. Bu şirketlerin son çıkardığı akıllı telefonlarda genel olarak AMOLED ekran kullanılıyor. Bunun dışında Samsung’un Galaxy Mini serisindeki bazı modellerde AMOLED ekran kullanılabiliyor.
2
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
1
0
0