• Anasayfa
  • Donanım
  • Apollo 13 Modülünün A4 Kağıtlardan Yapılmış Müthiş Modeli

Apollo 13 Modülünün A4 Kağıtlardan Yapılmış Müthiş Modeli

1
0
0
0
0
Modeller, ince işçilikleriyle son derece göz alıcı durmaktalar. Ancak bu model, hem yapıldığı malzeme, hem de işçiliği ile bambaşka birşey.
Eğer model (maket) sevdanız var ise (uçak olur, gemi olur ya da benzeri), bunların çoğunun plastikten yapıldığını bilirsiniz. 

Ancak bu haberimizde bahsedeceğimiz modelin yapıldığı madde; kağıt. Evet bildiğiniz kağıt.

İnternet üzerinden indirip, kağıda yazdırarak kendi modellerinizi oluşturabileceğiniz dizaynlar bulunmakta. Ancak bir arkadaşımız işi biraz abartarak, kendini olaya kaptırmış.

Sonuç olarak da ortaya 21 adet A4 kağıttan oluşan, 1970 yılında Ay'a fırlatılan Apollo 13 modülünün, son derece muazzam bir modeli çıkmış.  

       

Modelin ilk parçalarını oluşturan kağıtlar birbirlerine tutkallanarak, modülün temel yapısını oluşturmuş. İlk parçalarla oluşturulan kısım, aynı zamanda astronotların eve dönüş yolunda kullanacakları komuta modülü. Gerçi astronotlar görevlerini başarılı bir şekilde tamamlayamamış, hatta uzay tarihinin en ilginç kurtarma operasyonu sayesinde ''başarısız başarı'' olarak tarihe geçmişti.

       

Neyse modelimize dönecek olursak, fotoğraflardan da gördüğünüz gibi kağıttan yapıldığına inanmak biraz zor. Hatta ortada herhangi bir origami olayı da yok. Kes-yapıştır olayı ile meydana gelmiş bir model.

Modeli meydana getiren arkadaşımız, tahmin edebileceğiniz gibi Japon (malum bu tarz şeyler genelde onlardan çıkıyor). Her biri 20 ile 30MB'lık PDF'lerden oluşan sayfalarda, modelin farklı yerlerine ait pek çok detay bulunmakta. Yani sıradan bir yazıcının çıkarabileceği şeyler değil.

       

Projeyi hayata geçiren arkadaşımızın sitesine ve proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz ancak sayfa Japonca. Yani siz bilirsiniz.


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0